A tárca azt írja, hogy a legfrissebb adatok szerint az élelmiszerinfláció meghaladja az 5 százalékot. Ebben nemzetközi tényezők (nyerstej, gabona árának emelkedése) játszanak szerepet, azonban egyes termékek esetén jelentős kiskereskedelmi árrés-emelkedést is tapasztalhattak az emberek. 2024 elején ennél kisebb mértékben emelkedtek az élelmiszerárak, márciusban 0,7 százalékos volt, tavasszal 1 százalék körül mozgott.
A kormány 2023. július 1-je óta működteti az infláció az online árfigyelő rendszert, amivel összehasonlíthatók az egyes boltok árai.
A tárca állítása szerint az első 3 hónap során a kezdeti 62 termékkategóriából 56 termékkategóriában, átlagosan 6,7 százalékkal csökkentek az átlagárak.
Az árfigyelő rendszer bevezetésekor versenyt generált az üzletláncok között, és az élelmiszerárak közelmúltbeli alakulása, valamint a felhasználók visszajelzése alapján felmerült, hogy az élelmiszerek még szélesebb körében lenne célszerű erősíteni a versenyt.
Jelenleg azt vizsgálják, hogy további termékkategóriákra terjesszék ki az árfigyelő szabályait.
A kormány 100 termékre emelheti az online árfigyelőben megfigyelt termékek körét.
A kormány jelenleg a rendszer olyan termékkörökre való kiterjesztését vizsgálja, mint
- a halak,
- kávé,
- tea,
- rizs,
- tejszín
- marhahús,
- sertés kolbászok,
- zsemle,
- édességek,
- kakaópor.
Az online árfigyelő és annak esetleges bővítése nem jár a vállalkozások számára az adminisztrációs terhek érdemi növekedésével, mivel az érintett vállalkozások korábban is együttműködőnek bizonyultak, az informatikai infrastruktúra pedig már rendelkezésre áll.
Nemrég az NGM az Országos Kereskedelmi Szövetséggel tárgyalt az élelmiszerárakról. Erről Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter írt is a Facebookon.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images