Gabriel Zucman a Guardianben megjelent elemzésében arra figyelmeztet, hogy Trump gazdaságpolitikája – amely a vámok, adócsökkentések és agresszív kereskedelempolitikai lépések kombinációján alapul – súlyosan destabilizálhatja a globális gazdaságot. Szerinte Trump programja a múlt protekcionista gazdaságpolitikájára épül,
amely hasonlít Ronald Reagan 1980-as évekbeli vámintézkedéseihez, ugyanakkor új, globális dimenziót nyert a jelenlegi gazdasági integráció miatt.
Zucman külön kiemeli, hogy az amerikai vállalati adók csökkentése, például Trump 2017-es 35%-ról 21%-ra levitt társasági adója, nemcsak az amerikai, hanem a globális felső 1%-ot gazdagítja, miközben a világ többi részét egy lefelé tartó adóversenybe sodorja.
Ez a verseny a legalacsonyabb adókulcsok felé jelentős veszélyt jelent az állami bevételekre és a társadalmi egyenlőségre
– figyelmeztet Zucman, aki szerint Trump új terve, amely 15%-ra csökkentené a társasági adót, tovább fokozhatja ezt a negatív spirált.
A klímapolitika területén Zucman hasonló negatív tendenciákat lát. Az Egyesült Államok fosszilis tüzelőanyag-kitermelése az elmúlt években rekordokat döntött, Trump azonban tovább növelné az olaj- és gázkitermelést, ami a globális éghajlati válságot súlyosbítja. Zucman szerint ez a politika rövid távon előnyökkel járhat az Egyesült Államok számára, de hosszú távon a globális közösség egészét károsítja, különösen a legszegényebb országokat.
Azt javasolja, hogy egy radikálisan új nemzetközi gazdasági paradigmát dolgozzon ki az Európai Unió: az „interpozíciós protekcionizmust”. Ebben a rendszerben az importáló országok a multinacionális vállalatok és milliárdosok külföldön meg nem fizetett adóit szednék be, arányosan az adott országban realizált bevételeik alapján. Példaként említi, hogy ha egy cég, mint például a Tesla, nem fizet adót az Egyesült Államokban, de értékesítéseinek 5%-a az Egyesült Királyságban történik, akkor a brit adóhatóság beszedhetné az 5%-nak megfelelő adót.
Ez a megközelítés, Zucman szerint, nemcsak Trump politikájával szemben nyújt védelmet, hanem az 1980 utáni szabadkereskedelmi paradigmát is kiválthatja.
Ez a rendszer megállíthatná az adóversenyt, miközben egy fenntarthatóbb és igazságosabb globális gazdaság felé mutatna. Zucman úgy véli, hogy
Európának most van lehetősége egy új korszak megalapozására, amely a nacionalizmus és a gazdasági káosz helyett az együttműködést és a fenntarthatóságot helyezi előtérbe.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images