Megjelentek az első jelek, amelyek arra utalnak, hogy az amerikai szankciós intézkedések kezdik átrendezni az olajpiacot. Úgy tűnik, hogy a tiltólistás tankerhajók egyre nehezebben találnak vevőt, mivel a korábban megszokott partnerkör már nem hajlandó átvenni a szankcionált olajat.
Az intézkedések különösen erősen érezhetőek Oroszország csendes-óceáni szállításaiban. Az október eleje óta vizsgált adatok szerint ezen az útvonalon közlekedő tankerek mintegy
háromnegyedét helyezték szankciós listára.
Bár India nemrég közölte, hogy engedélyezi a kirakodást azoknak a hajóknak, amelyek január 10-e előtt, tehát a szankciókat megelőzve köttetek ki, de időközben az indiai olajügyi miniszter már azt is bejelentette, hogy több olajat- és földgázt fog Amerikából importálni - kiváltva a szankcionált orosz olajmennyiséget. Az ország állami tulajdonú finomítói azonban azt várják, hogy a hatás csak átmeneti lesz. Arra számítanak, hogy az új Trump-kormányzat enyhébb álláspontot képvisel majd Oroszországgal szemben. Ennek azonban két dolog is ellentmond:
- Az orosz behozatalról való leválást erősíti meg az, hogy 3 indiai finomító is pályázatot írt ki üzemeinek nyersolaj ellátására - feltételezhetően az eddigi orosz mennyiségek kiváltására.
- Másrészt Trump tegnap bejelentette, hogy egy energetikai veszélyhelyzeti rendeletet ad ki. A célja az, hogy felfuttassa az amerikai olaj- és földgázkitermelést, ami a helyét a külföldi piacon találhatja meg.
Végső soron a mennyiségekre gyakorolt hatás attól függ, hogy a következő washingtoni kormányzat milyen szigorúan hajtja végre a szankciókat. Ha így marad, annak látható következménye lehet Oroszország számára: a nyersolajszállítások 2025 első három hetében mintegy
340 000 hordóval, azaz 10%-kal maradtak el az előző év egészének átlagától.
Azt hozzá kell tenni, hogy a nyersolaj árának megugrása részben ellensúlyozza az export jelentős visszaesését, így az orosz olajkivitel bruttó értéke arányosan csak kisebb mértékben csökkent. Az orosz olaj egyik legnagyobb felvevője, az ázsiai régióba szállított mennyiségek is napi 2,57 millió hordóra csökkentek, ami 20%-kal alacsonyabb, mint a legutóbbi, áprilisi csúcs idején mért átlagos szint.
Címlapkép forrása: Shutterstock