Donald Trump, az Egyesült Államok újonnan beiktatott elnöke azonnal vámok kivetését helyezte kilátásba, amelyek között 25%-os vámok szerepelnek Mexikóval és Kanadával szemben, valamint 50-60%-os vámok Kínából érkező árukra. Továbbá az EU-t is megfenyegette, ha az unió nem növeli az amerikai olaj- és gázimportját.
Az ilyen protekcionista gazdaságpolitikai lépések várhatóan tovább fokozzák az inflációt, és feszültséget teremtenek az Egyesült Államok és legnagyobb kereskedelmi partnerei között
– mondta Nicolai Tangen, a világ legnagyobb szuverén vagyonalapjának, a Norges Bank Investment Managementnek a vezérigazgatója a CNBC szerint.
Tangen további piaci kockázatokra is felhívta a figyelmet, mint például a tartósan magas kamatok, az elszabaduló amerikai államadósság és a geopolitikai feszültségek. Kiemelte a technológiai óriások dominanciáját az amerikai részvénypiacon, amely szerinte soha nem volt még ekkora mértékű.
Úgy látja, ez a koncentráció hosszú távon sebezhetővé teheti a piacot, különösen, ha gazdasági sokkok érik a technológiai szektort.
Annak ellenére, hogy Tangen nem ért egyet Trump számos politikájával, a pénzügyi befektetők szempontjából izgalmas lehetőségeket lát az új adminisztráció alatt. A norvég vagyonalap több mint fele amerikai eszközökbe fektetett, és Tangen szerint Trump visszatérése pozitív hatással lehet az amerikai vállalatokra, különösen a technológiai szektorban. A cégek vezetőivel folytatott beszélgetései alapján úgy látja, hogy az amerikai vállalatvezetők optimizmusa és innovációs kedve, az úgynevezett „animal spirit”, újraéledt.
A Norges Bank Investment Management, amely tavaly az első félévben 1480 milliárd norvég korona (138 milliárd dollár) nyereséget ért el, továbbra is a technológiai részvények dominanciájára épít. Tangen szerint azonban a világ vezetőinek alaposan mérlegelniük kell a vámok és a gazdaságpolitika hosszú távú hatásait, hogy elkerüljék az infláció és a geopolitikai feszültségek tovább fokozódását.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio