A Mol nem vonult le a helyszínről, jelenleg is tart a tényfeltárás, írják. Eddig összesen 32 furatot mélyített le a vállalat, amelyből 19-et a szénhidrogén kinyerésére használnak, a többinél pedig a talajvíz minőségét ellenőrzik a terület peremén. A szakemberek több műszakban, napi 500-600 liter szennyezett anyagot távolítanak el a területről.
A Mol a vonatkozó közlemény szerint minden fejleményről tájékoztatja az összes érintett hatóságot, a polgármestert, és rajta keresztül a helyi lakosságot, valamint rendszeresen egyeztet az érintettekkel. Hangsúlyozzák, hogy
a vállalat a sérült vezetékszakaszt azonnal leállította, két napon belül megszűntette a szivárgást, és kicserélte a meghibásodott részt.
A kármentesítés során eddig mintegy 1600 tonna szennyezett talajt szállított el a Mol, a területet 50 méteres sugarú körben lehatárolta a vállalat, és 22 kutató fúrást végzett, amelyek közül 11 mutatott szénhidrogén szennyezést. A káreseménnyel érintett ingatlanon kívül öt fúrt kút esetében volt kimutatható szénhidrogénre utaló szennyezés, ezek azonban nincsenek összefüggésben a káreseménnyel, hiszen a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy más az összetételük, de volt olyan eset is, ahol kenőolaj szennyezést mutattak ki, ami nem található az érintett vezetékben. Ennek kivizsgálása az illetékes hatóság feladata, írják.
A vizsgálatok során fény derült arra is, hogy az egyébként engedély nélkül fúrt kutakban lévő víznek
magas a nitrit, és a nitrát tartalma, valamint egyes kutakban az e.coli is jelen van, így fogyasztásra nem alkalmasak
- a Mol kiemeli, hogy ezek nincsenek összefüggésben a csőrepedéssel.
A Mol február 28-ig fejezi be a tényfeltárást, és az eredmények alapján kidolgozza a végleges műszaki beavatkozási tervet a szennyezettség kezelésére. A beavatkozási tervet ellenőrzésre és jóváhagyásra megküldi az illetékes hatóságnak.
Címlapkép forrása: Fotógyár