A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, Kína tavaly újabb jelentős lépést tett a megújuló energiaforrások felé, miközben az ország igyekszik elérni a 2030-ra kitűzött kibocsátási csúcsot.
A kedden közzétett hivatalos adatok szerint az ázsiai ország ismét rekordot döntött az új szél- és napenergia-berendezések telepítésében, felülmúlva a 2023-as, már akkor is kiemelkedő eredményeket
- mutatott rá tudósításában a Reuters.
A Nemzeti Energiaügyi Hivatal közlése szerint 2024-ben a telepített napenergia-kapacitás a 2023-as 609,49 GW-ról 886,67 GW-ra nőtt. Összehasonlításképpen, a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség adatai szerint az Egyesült Államokban 2023-ban mindössze 139 GW volt ez az érték.
A kiemelkedő növekedés eredményeként Kína már júliusban, hat évvel a kitűzött határidő előtt elérte a 2030-ra tervezett célját.
Ez a teljesítmény különösen figyelemreméltó annak fényében, hogy eközben az Egyesült Államokban Donald Trump elnök ismét kivonta az országot a párizsi klímaegyezményből, és ígéretet tett az olaj- és gázfúrások megkönnyítésére.
A China National Petroleum Company, az állami tulajdonú olajipari óriásvállalat egy mai másik tájékoztatón azt vázolta, hogy 2030-ra a kínai napenergia-kapacitás várhatóan jelentősen meghaladja a most még domináns szenes erőművek kapacitását, előbbi mérete 1780 GW-ra nőhet, míg utóbbié 1440 GW lehet akkoriban.
A szintén ma közzétett hivatalos adatok szerint tavaly év végére a szélenergia-kapacitás elérte az 520 GW-ot, ami 18%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A 2024-ben telepített teljes energiatermelési kapacitás 14,6%-kal nőtt, elérve a 3,35 milliárd kilowattot.
A Greenpeace elemzői optimisták a jövőt illetően, ugyanis véleményük szerint 2025-re a megújuló energiaforrásokból származó energia már fedezni tudja Kína teljes új energiaigény-növekedését. Gao Yuhe, a Greenpeace kelet-ázsiai, pekingi székhelyű projektvezetője szerint
ez előkészítené az utat ahhoz, hogy a kínai energiaszektor 2025-re elérje a kibocsátási csúcsot.
Címlapkép forrása: Shutterstock