A WSJ értesülése szerint Donald Trump megválasztott elnök hétfőn egy átfogó memorandumot készül kiadni, amely arra utasítja a szövetségi ügynökségeket, hogy vizsgálják meg a kereskedelmi politikákat, és értékeljék az Egyesült Államok kereskedelmi kapcsolatait Kínával és az amerikai kontinens szomszédaival. Ugyanakkor elkerüli, hogy hivatali idejének első napján új vámokat vezessen be, amitől sok kereskedelmi partner tartott.
Bár részleteket még nem lehet tudni és elképzelhető, hogy egy sor másik intézkedés is napvilágot lát ma, de a WSJ értesülései egy szót sem szólnak Európáról, ami azt sugallhatja, hogy - legalábbis az elején - nem az öreg kontinensnek van igazán félnivalója a vámháborútól.
A memorandum utasítja a szövetségi ügynökségeket, hogy vizsgálják ki és orvosolják a tartós kereskedelmi hiányokat, valamint foglalkozzanak más országok tisztességtelen kereskedelmi és valutapolitikáival
– ezek hosszú ideje irritálják Trumpot. Különös figyelmet szentel Kínának, Kanadának és Mexikónak, és utasítja az ügynökségeket, hogy értékeljék Pekingnek az Egyesült Államokkal kötött 2020-as kereskedelmi megállapodás szerinti megfelelőségét, valamint az Egyesült Államok-Mexikó-Kanada Egyezmény (USMCA) állapotát. Utóbbi egy olyan hármas megállapodás, amely a korábban Mexikó-USA-Kanada között létrejött Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyetményt volt hivatott helyettesíteni.
A kereskedelempolitikai memorandumból úgy tűnik, hogy az új adminisztrációban továbbra is vita folyik arról, hogyan teljesíthetnék Trump kampányígéreteit, amelyek széles körű vámokat és magasabb illetékeket irányoztak elő olyan ellenfelekkel szemben, mint Kína.
A The Wall Street Journal megvizsgált egy összefoglalót a memorandumról, és beszélt Trump tanácsadóival. Egy magas rangú Trump-politikai tanácsadó a memorandumot úgy jellemezte, mint egy erőfeszítést Trump kereskedelmi napirendjének „mértékletes” meghatározására.
Ez arra utal, hogy az érkező elnök egyelőre megfontoltabban közelíti meg a kampányában hangsúlyozott kérdést.
A memorandum egy tervet kínál a további végrehajtási lépésekhez, amelyeket Trump a kereskedelem terén megtehet – mondta a tanácsadó.
A memorandum egyike annak a sok végrehajtási intézkedésnek, amelyet Trump várhatóan aláír, amikor hivatalba lép. Ezek közé tartozik egy nemzeti vészhelyzet kihirdetése az Egyesült Államok és Mexikó határán, a Biden-kormányzat diverzitási, egyenlőségi és inklúziós irányelveinek visszavonása, valamint a Biden által elrendelt part menti és szövetségi földeken történő fúrási korlátozások visszavonása – mondták az ügyet ismerők.
A tanácsadó szerint a szövetségi ügynökségek utasítást kapnak, hogy készítsenek tanulmányokat az egyes kereskedelmi politikákról, és tegyenek javaslatot Trump számára. Ezek a tanulmányok a kereskedelmi hiányokra, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokra, valutamanipulációra, hamisított árukra és a minimális vámmentességre is kiterjednek, amely lehetővé teszi az 800 dollár alatti áruk vámmentes behozatalát.
A memorandum azt is előírja, hogy vizsgálják felül a 232-es szekció vámokat. Trump 2018-ban bizonyos acél- és alumíniumimportokra vámokat vetett ki, amelyeket Biden elnök nagyrészt fenntartott.
Az elmúlt hetekben Trump hagyományosabb gazdasági tanácsadói, például Scott Bessent pénzügyminiszter-jelölt, azt tanácsolták, hogy a vámok ne legyenek teljesen univerzálisak – egyes szektorok kivételével, vagy a vámok fokozatos bevezetésével. Ezzel szemben Trump csapatának protekcionista tanácsadói, például Stephen Miller, a politikai ügyekért felelős helyettes kabinetfőnök, agresszívebb megközelítést szorgalmaztak, például egy nemzeti vészhelyzet kihirdetését, amely lehetővé tenné a vámok drasztikus emelését.
A memorandum azonban némi betekintést nyújt Trump napirendjének irányába. Előrevetít egy vitát Kínával a 2020-ban aláírt úgynevezett „Első fázis” kereskedelmi megállapodás betartásáról. Scott Bessent a múlt héten bírálta Kínát, amiért nem tartotta be a megállapodásban tett ígéreteit az amerikai mezőgazdasági termékek vásárlására vonatkozóan – amelyet Peking a járványra fogott. Az összefoglaló szerint „Kína megállapodás betartását most felülvizsgálják, hogy meghatározzák, szükséges-e az érvényesítés vagy módosítás.”
A memorandum Kanadát és Mexikót is figyelmezteti a 2026-ra tervezett felülvizsgálatra az 2020-ban aláírt megújított Nafta-egyezménnyel kapcsolatban. Trump több hónapja ígéretet tett, hogy újratárgyalja az egyezményt, és kötelezettségvállalásokat szerez, amelyek korlátozzák Kína gazdasági szerepvállalását az adott országokban, különösen olyan kritikus ágazatokban, mint az autógyártás. A memorandum összefoglalója szerint a szövetségi ügynökségek most megvizsgálják az USMCA hatását az amerikai munkavállalókra és vállalkozásokra, és ajánlásokat tesznek az Egyesült Államok részvételére vonatkozóan.
A memorandum hangsúlyt helyez bizonyos kereskedelmi témákra, például a tartós kereskedelmi hiányok csökkentésére – azokra az országokra, amelyek következetesen többet exportálnak az Egyesült Államokba, mint amennyit onnan importálnak. Emellett utasítást ad a valutamanipuláció elleni fellépésre, amelyet Trump az első elnöki ciklusa során különösen Kínával kapcsolatban emelt ki, valamint a hamisított termékek elleni küzdelemre.
Végül a memorandum arra kéri az ügynökségeket, hogy értékeljék egy „külső bevételi szolgálat” létrehozásának lehetőségét – egy új szövetségi ügynökséget, amely Trump elképzelése szerint vámbevételeket gyűjtene. Az azonban még nem derült ki, hogy ez az ügynökség miben különbözne az Egyesült Államok Vám- és Határvédelmi Hivatalától, amely évtizedek óta ellátja ezt a feladatot.
A WSJ cikkének megjelenése után nagyot erősödött az euró és a forint is a dollárral szemben.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images