Az új tanácsadó testület, amelyet nem hivatalosan Kormányzati Hatékonysági Minisztériumnak (Department of Government Efficiency, DOGE) neveznek, Elon Musk, a Tesla vezérigazgatójának vezetésével működik majd.
A szervezet ambiciózus tervei között szerepel teljes szövetségi ügynökségek megszüntetése és a kormányzati állások háromnegyedének leépítése.
Trump elnök beiktatási beszédében így fogalmazott: "a szövetségi kormányzatunk kompetenciájának és hatékonyságának helyreállítása érdekében kormányom létrehozza a vadonatúj kormányzati hatékonysági minisztériumot".
A hangzatos elnevezés ellenére a bizottság valójában nem minisztérium, és hivatalosan korlátozott hatáskörrel rendelkezik bármilyen átszervezés végrehajtására. Ennek ellenére a bejelentést követően perceken belül több szervezet is jogi lépéseket tett. Többek között a Nemzetbiztonsági Tanácsadók, az Amerikai Közegészségügyi Szövetség, az Amerikai Tanárok Szövetsége is pert indít.
A perek egyik fő érve, hogy a DOGE létrehozása és működése ellentétes lehet az 1972-es szövetségi tanácsadó bizottságokról szóló törvénnyel. Emellett pert indítottak a DOGE bizonytalan jogi státusza miatt.
Érdemes megjegyezni, hogy a kormányzati pazarlás csökkentésére létrehozott tanácsadó bizottságok nem újkeletűek az amerikai politikában - írja a Reuters. 1982-ben Ronald Reagan elnök hasonló céllal hozott létre egy szakértői csoportot, azonban annak ajánlásai nagyrészt megvalósítatlanok maradtak.
A Tesla és a Fehér Ház egyelőre nem reagált a perekkel kapcsolatos megkeresésekre.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: EU