Az Oxfam vasárnap közzétett éves egyenlőtlenségi jelentése szerint a világ leggazdagabbjainak összesített vagyona
13 billió dollárról 15 billió dollárra nőtt mindössze 12 hónap alatt.
Ez a második legnagyobb éves növekedés a milliárdosok vagyonában, amióta a szervezet nyilvántartást vezet erről.
A jelentés kiemeli, hogy míg a gazdagok vagyona rohamosan nő, a szegénységben élők száma alig változott 1990 óta. Az adatok szerint az emberek leggazdagabb 1%-a birtokolja az összes vagyon közel 45%-át, miközben az emberiség 44%-a a Világbank által meghatározott napi 6,85 dolláros szegénységi küszöb alatt él.
Amitabh Behar, az Oxfam International ügyvezető igazgatója aggasztónak tartja a helyzetet.
Világgazdaságunk egy kiváltságos kevesek által történő tulajdonlása olyan magasságokba emelkedett, amelyeket korábban elképzelhetetlennek tartottunk
- nyilatkozta.
A jelentés rámutat arra is, hogy a milliárdosok vagyonának 60%-a ma már örökségből, monopóliumból vagy a "cimborák kapcsolatainak" hatalmából származik. Az úgynevezett "nem kiérdemelt vagyon" növekedése komoly aggályokat vet fel a gazdasági rendszer igazságosságával kapcsolatban.
Az Oxfam előrejelzése szerint, ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak,
egy évtizeden belül legalább öt billiomos lesz a világon.
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója lehet az első, aki eléri ezt a mérföldkövet, várhatóan 2027-re.
A jelentés megjelenése egybeesik a Világgazdasági Fórum éves davosi találkozójával, ahol több mint 130 ország 3000 vezetője gyűlik össze. Az Oxfam felszólítja a kormányokat, hogy tegyenek lépéseket a növekvő egyenlőtlenségek kezelésére. A jótékonysági szervezet javasolja, hogy a kormányok kötelezzék el magukat annak biztosítására, hogy a felső 10% jövedelme ne legyen magasabb, mint az alsó 40%-é világszerte. Emellett sürgetik a monopóliumok felbomlasztását, több vállalati szabályozást és egy olyan globális adópolitika kialakítását, amely biztosítja, hogy a gazdagok tisztességes mennyiséget fizessenek.
Címlapkép forrása: Shutterstock