A kutatóintézet felmérése arra volt kíváncsi, hogy a különböző generációk hogyan gondolkodnak a nyugdíjazásról A válaszadók olyanok voltak, akik jelenleg is dolgoznak, aktívak a munkaerőpiacon.
A Z generációs válaszadók (18-26 évesek) válaszolták a legalacsonyabb átlagot, 61,6 évet, míg az ezredfordulósok (27-42 évesek) 62,8 évet.
Érdekesség, hogy a válaszadók életkorának emelkedésével nőtt a magasabb nyugdíjkorhatár elfogadása. Az X generáció (43-58 évesek) 63,6 évet, míg a baby boomerek (59-77 évesek) 66,8 évet javasoltak. A néma generáció (78-98 évesek) esetében volt a legmagasabb az átlag, akik 69,4 éves nyugdíjkorhatárt javasoltak. Az Egyesült Államokban jelenleg 64 és 66 év között van a nyugdíjkorhatár.
A válaszadók között egészen extrém elképzelések is voltak arra vonatkozóan, hogy mikor kellene nyugdíjba vonulnia az embereknek. A Z generáció 22 százaléka szerint a nyugdíjkorhatárt 55 év alatt kellene megállapítani, míg az ezredfordulósoknak csak 11 százaléka, az X generációnak 7 százaléka, a Baby Boomereknek pedig mindössze 1 százaléka értett ezzel egyet. Ebben is megmutatkozott tehát a korral egyre növekvő elfogadás a különböző generációk között. Minden korcsoportban a válaszadók többsége a 60-69 év közötti nyugdíjazást tartja ideálisnak.
Dovile Gelcinskaite, az Omnisend vezető tehetségmenedzsere a generációs különbségek néhány lehetséges okáról beszélt:
A gazdasági változások egy bizonyos gondolkodásmódot alakítottak ki a pénzügyekkel és a munkával kapcsolatban. A Z generáció látta, hogy az idősebb generációk a növekvő megélhetési költségek miatt késleltetik a nyugdíjba vonulást.
A fiatalabb korosztály munkával kapcsolatos szemléletét 2024-ben egy másik kutatás is szemléltette, amely arra a megállapításra jutott, hogy a Z generáció a rövidebb munkanapokat támogatja.
Címlapkép forrása: Shutterstock