Áttörés jöhet a földrengések előrejelzésében
Gazdaság

Áttörés jöhet a földrengések előrejelzésében

Portfolio
A földrengések kialakulásának új elméletét dolgozták ki izraeli kutatók. A Jeruzsálemi Héber Egyetem fizikusai által végzett kísérletek rávilágítottak arra, hogy a földrengéseket megelőzheti egy lassú, "kúszó mozgás", amely nem jár észlelhető rengéssel. Ez az új felismerés hozzájárulhat a földrengések előrejelzésének fejlesztéséhez - közölte a Live Science.

Jay Fineberg, a Jeruzsálemi Héber Egyetem fizikusa és kollégái az anyagok szakadásának alapjait vizsgálták laboratóriumi körülmények között. Kísérleteikben műanyag lapokon keresztülfutó repedéseket tanulmányoztak, amelyek feltárták a törések működésének néhány alapvető fizikai összefüggését.

A kutatók szerint a földrengések akkor keletkeznek, amikor két egymás ellen mozgó tektonikus lemez megakad, így a törés feszültséget okoz. Fineberg elmagyarázta, hogy a lemezek egyre nagyobb feszültséget kapnak a mozgató erők hatására, de megrekednek az őket elválasztó határfelület törékeny részénél. A törési folyamat nem egyszerre történik, először egy repedésnek kell létrejönnie. Amikor ez a repedés eléri a rideg határfelület határát, felgyorsul.

A kutatócsoport laboratóriumi kísérleteket végzett plexiüveg tömbökkel, amelyeken földrengésszerű töréseket reprodukáltak.

Bár az anyagok különböznek a valódi kőzetektől, a törés mechanikája hasonló.

Fineberg és kollégái felfedezték, hogy a repedés kialakulása előtt az anyagban egyfajta előfázis, úgynevezett nukleációs front alakul ki. Ezek a repedések magjai lassan mozognak az anyagon keresztül, de nem volt világos, hogyan alakulnak át gyorsan mozgó repedések. A kutatók rájöttek, hogy a nukleációs frontokat kétdimenziós modellben kell vizsgálni. Eszerint a repedést egy foltként kell elképzelni, amely abban a síkban kezdődik, ahol két lemez találkozik. A folt lassan mozog, és még nem okoz olyan gyors törést, amely a földrengéshez kapcsolódó szeizmikus hullámokat hozná létre.

A kutatók szerint elméletileg, ha meg lehetne mérni az aszeizmikus mozgást egy törésvonalon, akkor talán előre meg lehetne jósolni a földrengést, mielőtt az bekövetkezne.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Túl a gyermekcsúcson

Megállt a gyermekek számának növekedése a világon - legalábbis az ENSZ felmérései szerint. A pillanatot, amikor a legtöbb gyermek van a Földön, a néhai Hans... The post Túl a gyermekcsúcson

Holdblog

Az elnök emberei

Donald Trumpot csak január 20-án iktatják be hivatalába, de leendő munkatársainak egy részét már ismerni. Közülük vannak páran, akik mellett nehéz lenne elmenni, anélkül, hogy... The post A

Holdblog

Csak bátraknak!

Móricz Dániellel felgöngyölítjük 2025-öt, pedig nem könnyű. De lesz benne Men in Finance vs. Girls in Marketing buli – mint még soha! Jó szórakozást! Milyen... The post Csak bátraknak!

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kijött a friss lista: ez most a világ 10 legerősebb hadereje

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Ez is érdekelhet
választás szavazás népszavazás