Fordulat jöhet a bevásárlásnál
Gazdaság

Fordulat jöhet a bevásárlásnál

A legfrissebb adatok szerint életjeleket mutat a magyar kiskereskedelem, tavaly novemberben 0,6 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest a volumen és fix bázison - jelenleg a 2021-hez viszonyítanak a statisztikusok - szintén felfelé mozdult a forgalom. Ez jó hír, azonban a régiós országokhoz mérve, vagy az unió átlagához viszonyítva nem annyira szép a kép.

A papírforma szerint már 2024 egészében emelkednie kellett volna a kiskereskedelmi forgalomnak. Bár még nem ismerjük a teljes tavalyi reálbér-adatot, az 9 százalék felett lehetett. A teljes lakossági reáljövedelem-növekedés 5 százalék körül volt, ezzel szemben a kiskereskedelem 3 százalékkal emelkedett éves összevetésben. A háztartások fogyasztási kiadásai az első 9 hónapban 4,1 százalékkal emelkedtek a KSH szerint.

Az adatok között ellentmondás feszül, hiszen a reáljövedelmek alapján a kiskereskedelmi forgalomnak lendületesebben kellett volna nőnie a 3 százaléknál és az sem biztató, hogy fix (2021) bázison nézve alig mozdult a volumen.

A decemberi kiskereskedelmi adatot majd február elején ismerjük meg, de Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nemrég arról beszélt - a tárcája új feladatai kapcsán tartott sajtótájékoztatón - hogy az év utolsó napján a forgalomban visszaesés lesz mert 23. után egy hatnapos összefüggő ünnep volt, rendkívül sok ember utazott el belföldre, vagy külföldre.

Arra, hogy a kiskereskedelem növekedése miért maradt el a reáljövedelme növekedésétől, több magyarázat is született.

  • Az egyik ok, hogy az emberek a szolgáltatásokra költöttek a termékek helyett, ezek ára pedig jelentősen emelkedett, hiszen sok cég tavaly év elején érvényesítette áraiban a 2023-as inflációt. A szolgáltatásokon belül - ahogy arra Neubauer Katalin, a Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Portfolio Checklist különkiadásában is felhívta a figyelmet - kiemelkedik a magánegészségügy, amelyre szintén egyre többet költenek a magyarok.
  • A másik magyarázat a megtakarítási ráta emelkedése, hiszen 2024 ideális év volt arra, hogy a magyarok a korábban leapadt megtakarításaikat visszatöltsék.
  • Szintén közrejátszhatott a háborús kommunikáció, amely növelte a bizonytalanságot.
KÖVESS MINKET

Ugyanakkor bármelyik volt is, nagy esély van arra, hogy "oldódjon az óvatosság" és meginduljon a költés a boltokban, ahogy azt láthattuk októberben és novemberben is. A magyar stagnálás nem volt kuriózum, ha az Európai Unió átlagát nézzük, a régióban azonban a gyengébben teljesítő országok között vagyunk.

Az EU-ban szintén régóta a 2021-es szint környékén mozog a kiskereskedelmi forgalom volumene, de 2024 második felétől kirajzolódik egy emelkedő tendencia, ahogy az a lenti grafikonon is látszik. Ez indult meg Magyarországon, bár ahhoz, hogy egyértelmű emelkedésről beszélhessünk, kell még néhány hónapnyi adat.

Egészen más kép rajzolódik ki a V4-országokkal összevetve. A legerősebb helyzetben - önmagához képest - Lengyelország áll, de ott évek óta nincs növekedés, az a koronavírus-járványt követően megtörtént. Szlovákiában láthatóan lendületesen emelkedik a boltok forgalma és már rég elhagyták a 2021-e szintet. Csehország görbéje a magyaréhoz hasonló, de alacsonyabb bázissal, sok múlik a következő hónapokon, amikor kiderül, hogy nyílik az olló a két ország között, esetleg zárul, vagy marad a távolság.

Beszédes ugyanakkor az, hogy az alacsonyabb szintről emelkedő országok kiskereskedelme, milyen utat járt be az elmúlt években. A román, a bolgár és a horvát piac is szárnyal, a magyarral semmilyen hasonlóságot nem mutat a boltok forgalma.

Bár a decemberi kiskereskedelmi adatot még ismerjük, azt tudjuk, hogy a gazdaságban erősödik az inflációs nyomás. Az utolsó hónap 4,6 százalékos adata magasabb, mint az egész éves 3,7 százalék és meghaladta még az elemzői várakozásokat is. Az semmiképpen nem segíti a bolti fogyasztás élénkülését, hogy az élelmiszerárak 5,4 százalékkal nőttek decemberben és - a monetáris politika által sem fékezett - intenzív forintgyengülés egy újabb inflációs kör kibontakozására utal.

Ha ez így lesz, akkor lassabb lesz a kiskereskedelem volumenének növekedése idén.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Olyan drága csak nem lehet, nem igaz?

Nagyon sok olyan ügyfél kér tanácsot, aki külföldre számláz és onnan kapja a fizetését, illetve hát a vállalkozói díját. A múlt héten is volt valaki, aki dollárban kapja a fizetését, a

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kijött a friss lista: ez most a világ 10 legerősebb hadereje

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Ez is érdekelhet
ipar termelés worker dolgozó gyártósor bérek keresetek