A szenátorok levelükben rámutatnak, hogy a választások óta eltelt két hónapban
számos nagy technológiai vállalat jelentős összegekkel támogatta Donald Trump megválasztott elnök beiktatási alapját.
Altman személyesen egymillió dollárt adományozott, míg olyan cégek, mint a Microsoft, Google, Meta és Amazon szintén hasonló összeggel járultak hozzá az alaphoz.
"Önnek egyértelmű és közvetlen érdeke fűződik ahhoz, hogy szívességeket kapjon a következő kormánytól:
az Ön cége és sok más Big Tech adományozó már most is folyamatban lévő szövetségi vizsgálatok és szabályozási intézkedések tárgya
- olvasható a szenátorok által közzétett levélben.
Altman az X közösségi platformon reagált a vádakra, megjegyezve: "vicces, nekem sosem küldtek ilyet, amikor a demokratáknak adakoztam...". Az OpenAI vezérigazgatója azt is megerősítette, hogy részt vesz Trump hétfői beiktatási ceremóniáján.
A levél rávilágít arra, hogy a kényes helyzetre is, amely az OpenAI és Elon Musk között alakult ki: Musk, aki eredetileg az OpenAI társalapítója volt, most Trump kormányzati hatékonysági minisztériumának (DOGE) társelnöke, ami potenciálisan befolyást biztosíthat számára a szövetségi ügynökségek költségvetésére és szabályozására.
A szenátorok levelükben több kérdést is feltettek Altmannak, többek között arról, hogy mikor és milyen körülmények között döntött az adományozásról, illetve kommunikált-e erről Trump átmeneti csapatának tagjaival. A válaszadásra január 25-ig adtak határidőt.
Altman az X-en közzétett válaszában hangsúlyozta, hogy
az adomány személyes hozzájárulás volt, és nem a cége döntése.
A vita ráirányítja a figyelmet a technológiai óriáscégek és a politika összefonódásának problémájára, valamint az AI szabályozásának sürgető kérdéseire.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images