Ahogy arról mis is beszámoltunk, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága
elutasította a TikTok fellebbezését a platformot gyakorlatilag betiltó szövetségi törvény ellen.
A Joe Biden elnök által 2024-ben aláírt jogszabály nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva írja elő, hogy a ByteDance kínai anyavállalat adja el az alkalmazást egy amerikai tulajdonosnak. Ellenkező esetben január 19-től lépne életbe a tiltás, amely büntetné a nagyvállalatokat, ha az alkalmazásboltjaikban kínálnák a TikTokot.
Dan Ives, a Wedbush elemzője szerint
a ByteDance és Peking fontolóra vehette, hogy Elon Musk vagy az X vásárolja meg a TikTok amerikai operációját.
Hszi Csin-ping kínai ráadásul elnök erős kapcsolatot ápol Muskkal, ezért is lehet kényelmes számára egy ilyen jellegű üzlet, írta Ives a befektetőknek szóló jegyzetében. Ives szerint Musk várhatóan aktívan részt vesz majd a TikTok helyzetének rendezésében, és akár egy konzorciumot is létrehozhat az alkalmazás megvásárlására. Az elemző becslése szerint az üzlet értéke 40-50 milliárd dollár között lehet.
Erre a spekulációra reagálva, és az alapvetően is remek tőzsdei hangulatnak köszönhetően nagy emelkedésben van a Tesla árfolyama, eddig 6 százalékkal került feljebb a papír.
A Bloomberg korábban meg nem nevezett forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy kínai tisztviselők vizsgálják ezt a lehetőséget, bár Peking jobban szeretné, ha a TikTok a ByteDance alatt maradna. A TikTok azonban tagadta ezeket az állításokat, és "puszta kitalációnak" nevezte a jelentést.
Közben Donald Trump is hozzászólt a sztorihoz, ugyanis a hétfőn beiktatásra kerülő elnök
ígéretet tett az alkalmazás "megmentésére".
Trump több lehetőséggel is rendelkezik a TikTok betiltásának megakadályozására, például nyomást gyakorolhat a kongresszusra a tilalom hatályon kívül helyezésére, vagy meghosszabbíthatja az eladás határidejét.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ