A 44,6 milliárd eurós tartalékszint így sem számít alacsonynak, hiszen 2018 óta trendszerűen emelkedik. Ugyanakkor kétségtelen, hogy a májusi csúcsa óta a 3 milliárd eurós csökkenést láthatunk, némiképp megakasztva ezt a trendet.
A nemzetközi tartalék legnagyobb részét természetesen a devizakövetelések teszik ki, ezek értéke 32,6 milliárd euró. Ez a tétel még növekedett is novemberről (31,4 mrd euró), az IMF-tartalékpozíció, az SDR-állomány és az aranytartalék pedig stabilan alakult az év utolsó hónapjában. A csökkenést a rejtélyes nevű "egyéb követelés" soron találjuk. Sejtésünk szerint ennek egy része alakulhatott át devizaköveteléssé, de pontosat erről nem tudhatunk, ugyanis az MNB nem szokta megmagyarázni a tartalékváltozás okait. Ezért arról sem lehet információnk, hogy a csökkenésben szerepet játszik-e esetleg forintpiaci intervenció.
Érdekesség, hogy az aranynak már egyötödös súlya van a tartalékok között.
Ennek oka elsősorban a jegybanki aranyvásárlás, de szerepet játszik az árfolyam-emelkedés, illetve tavasz óta a nevező (a teljes tartalék) csökkenése.
Címlapkép forrása: Portfolio