A Dr. Willem Gielen dán kardiológus által magyarázott és Heather Gordon életmód-influenszer által bemutatott módszer lényege egy egyszerű szemtorna, amelyet csukott szemmel kell végrehajtani - számolt be a HVG.
Az útmutatás alapján tegye a következőket kell tennünk:
- hunyd be a szemed, és mindvégig tartsd csukva;
- irányítsd a szemed a padlóra, nézz lefelé;
- mozgasd vissza középre, nézz előre;
- nézz balra;
- nézz újra középre;
- nézz jobbra;
- nézz középre;
- nézz fel;
- forgasd körbe a szemed az óra járásával megegyezően, majd ellentétes irányba is;
- végül irányítsd a tekintetét a orrnyerge felé, bandzsíts.
Heather Gordon állítása szerint ez a technika rendkívül hatékony lehet az alvás elősegítésében, általában még a gyakorlatsor befejezése előtt sikerül visszaaludnia.
A közösségi médiában számos felhasználó osztotta meg pozitív tapasztalatait a módszerrel kapcsolatban.
Dr. Gielen magyarázata szerint a szemtorna hatékonysága mögött biológiai okok állnak: a szem mozgatása képes növelni a melatonin nevű hormon szintjét, amely kulcsszerepet játszik az alvási ciklusok szabályozásában. A szakértő szerint már a szem egyszerű fel-le mozgatása is elegendő lehet ennek kiváltásához.
A módszer hatékonyságát korábbi tudományos kutatások is alátámasztják, amelyek kimutatták, hogy az alvás REM-fázisa, amelyet gyors szemmozgás jellemez, elősegíti a melatonin felszabadulását.
A tudatos szemmozgatás beindíthatja ezt a természetes folyamatot, ösztönözve a szervezetet az alvási ciklus elindítására.
Fontos szerepet játszik, hogy mikor a szem mozgatására koncentrálunk, gondolataink és a külső ingerek sem terelik el a figyelmünket. A gyakorlattal a paraszimpatikus idegrendszert is aktiváljuk, amely többek között a relaxációért és pihenésért felel, ezáltal lelassul a szívverés és az emésztés is.
A Journal of Epidemiology and Community című folyóiratban tavaly megjelent tanulmány az alvásban való rendszeresség fontosságára hívta fel a figyelmet. A kutatás szerint nem csak az alvás mennyisége, hanem az alvás és ébredés időpontjának következetessége is jelentősen befolyásolja az egészségi állapotot, különös tekintettel a szív- és érrendszeri problémák kockázatára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio