A Reuters által feltárt információk szerint az amerikai Kereskedelmi Minisztérium nemzetbiztonsági okokból vizsgálja a Baicells-t, míg az FBI érdeklődése a cég berendezései és kínai származása iránt legalább 2019-ig nyúlik vissza. A vizsgálatok létezését és az FBI hosszú távú érdeklődését a hírügynökség több mint 30 jelenlegi és volt kormánytisztviselővel, valamint nyolc korábbi Baicells-alkalmazottal készített interjúk alapján tárta fel.
A Baicells Technologies 2014-ben alakult Kínában, majd a következő évben nyitotta meg észak-amerikai üzemét Wisconsinban.
A vállalat honlapja szerint azóta 700 kereskedelmi mobilhálózathoz szállított távközlési berendezéseket az Egyesült Államok minden államában.
Sun Lixin, a Baicells Technologies Ltd. pekingi székhelyű elnöke a Reutersnek elmondta, hogy a vállalat észak-amerikai részlege teljes mértékben együttműködik az amerikai kormányzati vizsgálatokkal.
A Baicells nem hisz abban, hogy a rádiós termékeivel kapcsolatban bármilyen biztonsági kockázat állna fenn
– nyilatkozta.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy Washington továbbra is aggódik amiatt, hogy Peking távközlési berendezéseket használhat kémkedésre. John Carlin, az igazságügyi minisztérium korábbi vezető nemzetbiztonsági ügyvivője szerint ez a kérdés az egyik legkomolyabb veszély az Egyesült Államokra nézve, hozzátéve, hogy ugyanolyan típusú kockázatokat vet fel, mint a Huawei.
Az FBI érdeklődése a Baicells termékei iránt konkrét esetekben is megnyilvánult. 2019-ben a szövetségi hatóságok megkeresték a KGI Communications vezeték nélküli internetszolgáltatót, miután a Baicells bázisállomásokat telepített a Virginia állambeli King George-ban, egy haditengerészeti létesítmény közelében. 2023-ban pedig az FBI tisztviselői felkeresték Las Vegas technológiai vezetőjét, miután a város szerződést kötött a Baicells bázisállomások telepítésének bővítésére.
A Baicells eredeti kínai anyavállalatát, a Beijing Baicells Technologies Co-t 2014-ben alapította Sun, a Huawei 12 legjobb alkalmazottjának egyike, valamint több vezető Huawei-veterán. A Reuters által áttekintett LinkedIn és kínai MaiMai profilok szerint mintegy 60 volt Huawei-alkalmazott csatlakozott később a Baicellshez.
Bár a Baicells 2019 óta állítólag már nem kötődik a kínai anyavállalathoz, a cég kínai honlapja még mindig úgy írja le, hogy a központja Pekingben található. Négy korábbi alkalmazott szerint az amerikai céget jelenleg is Kínából irányítják.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images