Hao, egy pekingi nyomda- és reklámcég tulajdonosa, azt állítja, hogy a hivatalos gazdasági adatok nem tükrözik a valóságot. „2024 volt a legrosszabb év az elmúlt több mint 20 évben, amióta ezt az üzletet vezetem” – mondta a Financial Timesnak.
Hozzátette, hogy az emberek többsége nem érzékeli az állítólagos 5%-os gazdasági növekedést, és sokan csupán a napi megélhetésért küzdenek.
A kínai GDP-adatok pontosságát már régóta kérdőjelezik meg közgazdászok és egyes állami tisztviselők is. Az elmúlt években a hivatalos statisztikák és a valós gazdasági helyzet közötti eltérés egyre nőtt, különösen a lakossági fogyasztás és a beruházások területén.
Egyes elemzők szerint a valós növekedés 2024-ben a hivatalos 5%-os célnak csak a felét érte el.
A lap szerint a kínai ingatlanszektor összeomlása tovább súlyosbította a helyzetet, mivel ez a szektor korábban jelentős mértékben támogatta a helyi kormányzati beruházásokat és a fogyasztást. A bankok hitelezési tevékenysége is csökkent: egy a lapnak nyilatkozó anhudzsi hitelügyintéző szerint a kezelt hitelportfólió értéke 2024-ben 20%-kal esett vissza. Eközben a munkavállalók és a vállalatok egyre nagyobb mértékben korlátozzák kiadásaikat.
A hivatalos adatokkal szembeni kritika egyre érzékenyebb téma lett Kínában. Gao Shanwen, az SDIC Securities vezető közgazdásza, aki nyilvánosan megkérdőjelezte az adatok hitelességét, eltiltást kapott a nyilvános megszólalásoktól. Mindeközben sok család a gazdasági nehézségek miatt még a holdújévi ünnepeken is kénytelen spórolni, ahogyan Hao is, aki idén nem tér haza szülőföldjére, hogy elkerülje az ajándékok és piros borítékok hagyományos költségeit – zárja cikkét a lap.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images