Az MKIK javaslatának célja, hogy támogassa a kisvállalkozásokat, akik az aktuális 12 milliós bevételi határ átlépése után kénytelenek lehetnek a szürke vagy fekete gazdaság felé fordulni, hogy elkerüljék az áfás kötelezettségeket.
Az MKIK ezen helyzet kezelésére egy kétlépcsős emelést javasol: először 2025 januárjától 15 millió forintra, majd 2026 januárjától 18 millió forintra.
A javaslat nem új: az MKIK és Nagy Márton közötti együttműködés bejelentésekor, egy tavaly decemberi sajtótájékoztatón, a miniszter szintén pozitívan vélekedett az alanyi áfamentesség emelésének lehetőségéről, hangsúlyozva annak előremutató jellegét.
Az emelés lehetősége már akkor is a szürke gazdaság elleni küzdelem részeként merült fel.
A kamara emellett figyelmeztetett a kata adózói helyzet rendezésére is. Az MKIK szerint a jelenlegi havi 50 ezer forintos tételes adó, amely a TB- és nyugdíjjárulékot is tartalmazza, a folyamatos infláció miatt egyre nehezebben elviselhető a kisadózó vállalkozók számára.
A javaslatok között szerepel egy magasabb tételes adó választásának lehetősége is, amelynek keretében a havi 75 ezer, vagy akár 100 ezer forintos adó befizetése esetén biztosítanák a vállalkozók számára a méltányos nyugdíjat és szociális ellátást.
A Portfolio-nak adott interjúban Nagy Elek, az MKIK újonnan megválasztott elnöke arról beszélt, hogy szerinte az áfahatár növelésének és a kata-szabályainak átalakításának fontos szerepe van a kis- és középvállalkozások helyzetének javításában. A kamara 15 pontos javaslatcsomagja, amely – a szervezet szerint – költséghatékony megoldásokat kínál, nemcsak a gazdaság élénkítésére, hanem a vállalkozók adminisztrációs terheinek csökkentésére is irányul. A kata-szabályozásának változtatása és az alanyi áfamentesség emelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a vállalkozások hosszú távon fenntartható módon működhessenek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images