A Világgazdasági Fórum idei davosi találkozóján a résztvevők a szorosabb együttműködés fontosságát hangsúlyozzák az energetikai technológiák és automatizálási megoldások elterjedésének érdekében. Az esemény, amelyet január 20–24. között rendeznek meg, a világ vezetőit hívja össze, hogy megvitassák a legégetőbb globális kihívásokat.
Az idei év középpontjában a geopolitikai helyzet kezelése áll, különös figyelmet fordítva a növekedés ösztönzésére és az igazságos energetikai átmenet megvalósítására. A szakértők szerint a technológiai újítások és a mesterséges intelligencia kulcsszerepet játszhatnak ezekben a folyamatokban, miközben hozzájárulhatnak a hatékonyság növeléséhez és a fenntarthatósági célok eléréséhez.
Friss kutatások szerint a technológiai fejlesztések jelentős segítséget nyújthatnak az energiahiány kezelésében és a fenntartható növekedés biztosításában. Az új jelentések olyan stratégiákat vázolnak fel, amelyek támogatják az energiaágazat dekarbonizációját, és a mesterséges intelligencia alkalmazását helyezik előtérbe a hálózati infrastruktúrákban. Emellett kiemelik, hogy az innovációk, például az MI-alapú adatközpont-megoldások vagy az intelligens épületirányítási rendszerek széles körű bevezetése elősegítheti a fenntartható iparágak fejlődését.
A Világgazdasági Fórum adatai szerint
a meglévő technológiák alkalmazása akár 31 százalékkal is csökkentheti a gazdaság energiaintenzitását,
ami évente mintegy 2000 milliárd dollár megtakarítást eredményezhet 2030-ra. Az iparági együttműködések és a technológia skálázható bevezetése nélkülözhetetlenek e célok eléréséhez.
Az esemény egyik prominens képviselője a Schneider Electric. A közelmúltban a vállalat két kulcsfontosságú jelentést is kiadott a témában (angol nyelven):
- a közelgő energiaválság: megoldások az adatközpontok bővítéséhez egy energiahiányos világban, valamint
- a Mesterséges intelligencia az energiaátmenetért című tanulmányt.
Ezek a jelentések stratégiákat vázolnak fel az energiahiány jelentette kihívások kezelésére, valamint annak biztosítására, hogy a növekedés fenntartható és gazdaságilag is életképes legyen. Emellett stratégiát határoznak meg a mesterséges intelligencia hálózati infrastruktúrákba történő zökkenőmentes integrálására az energiaágazat jelentős dekarbonizációja érdekében.
A fenntarthatóság és a gazdasági növekedés nem zárják ki egymást. Az együttműködés és az innováció révén a vállalatok növelhetik teljesítményüket, miközben pozitív hatást gyakorolnak a környezetükre és a jövő generációira
- mutatott rá Olivier Blum, a Schneider Electric vezérigazgatója.
Címlapkép forrása: Shutterstock