Svédország megkezdte az elhasznált nukleáris fűtőelemek végleges tárolójának építését, amely a világon mindössze a második ilyen létesítmény lenne.
A tárolóban a radioaktív hulladékot tervezetten 100 000 évig tárolják majd. A Stockholmtól mintegy 150 kilométerre északra, Svédország keleti partján fekvő forsmarki tároló 60 kilométer hosszú alagútból áll majd, amelyet 500 méter mélyen, 1,9 milliárd éves alapkőzetbe alakítanak ki. A kiégett fűtőelemeket tervezetten 5 méter hosszú, korrózióálló rézkapszulákba zárják, és így helyezik el a tárolóban. A rézkapszulák azt a célt szolgálják, hogy megakadályozzák a nukleáris hulladék visszaszivárgását a környező talajba.
Nehéz felfogni annak a jelentőségét Svédország és az éghajlatváltozás szempontjából, hogy a végleges tároló feltöltése hamarosan megkezdődhet.
- mondta Romina Pourmokhtari környezetvédelmi miniszter.
A létesítmény feltöltését legkorábban a 2030-as évek végén kezdhetik meg, de a projekt csak 2080 körül fejeződik be, amikor az alagutakat visszatöltik és lezárják - közölte a svéd nukleáris üzemanyag- és hulladékkezelő vállalat (SKB).
Van időnk akár tíz évet várni a végső döntésre (engedélyeztetés - a szerk.), tekintve, hogy ez egy olyan dolog, amelynek 100 000 évig biztonságosnak kell lennie.
- utalt Linda Birkedal, az MKG elnöke arra, hogy a projekt tényleges megvalósíthatóságát még vizsgálja a Svéd Királyi Technológiai Intézet.
A forsmarki tároló mintegy tervezetten 1,08 milliárd dollárba kerül, amit az atomipar fizet majd.
A tároló a svédországi atomerőművek által termelt összes hulladék tárolására alkalmas lesz, de a jövőben keletkező mennyiséget nem fogják tudni tárolni. Ez probléma lehet, mivel Svédország 2045-ig további 10 reaktor építését tervezi, így várhatóan még jelentős mennyiségű sugárzó hulladék fog keletkezni.
Nem csak Svédországnak fontos
A Nukleáris Világszövetség (World Nuclear Association - WNA) számításai szerint
világszerte mintegy 300 000 tonna kiégett nukleáris fűtőanyagot kellene biztonságosan elhelyezni.
Ennek nagy részét egyelőre az azt előállító reaktorok közelében lévő hűtőmedencékben tárolják, de ez csak ideiglenes megoldásként működhet.
Az elmúlt években a nukleáris energia reneszánszát figyelhetjük meg: számos ország új reaktorok építését tervezi, hogy a fosszilis tüzelőanyagokról való átálláshoz szükséges villamos energiát biztosítsák. Ez egyben azt is jelenti, hogy a már meglévő kiégett fűtőelemek mellett a jövőben további jelentős mennyiség keletkezhet, így a világ számára egyre sürgetőbbé válik egy biztonságos tárolási megoldás kidolgozása. Ebben nyújthat iránymutató példát a mostani svéd beruházás.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images