A statisztikai hivatal adatai szerint az utolsó negyedévben 0,1%-os volt a visszaesés az előző negyedévhez képest. Fontos megjegyezni, hogy ez még csak előzetes becslés, a decemberi adatok nélkül. Az ipari vállalatok decemberi termeléscsökkentései miatt fennáll a kockázata, hogy ezt az adatot később lefelé módosítják.
A német gazdaság problémái főként az iparra, különösen az autiparra koncentrálódnak.
Az ipari termelés még mindig 10%-kal elmarad a Covid-19 járvány előtti szintektől. A feldolgozóipari kapacitáskihasználtság rendkívül alacsony, csak a pénzügyi válság idején tapasztalt szintekhez hasonlítható.
Az ipar gyengesége több tényezőre vezethető vissza. A szakértők szerint az olcsó energiára és a könnyen elérhető exportpiacokra épülő régi üzleti modell már nem működik. Az elmúlt évtized alulinvesztálása, a romló versenyképesség és Kína erősödő ipari versenye is hozzájárult a problémákhoz.
"A 2000-es évek elejével ellentétben, amikor Németország gazdasági 'betegsége' vagy problémája a magas munkanélküliség és a merev munkaerőpiac volt, a jelenlegi problémák sokkal sokrétűbbek, és ezért még nehezebb megoldani őket, mint 20 évvel ezelőtt" - vélik az ING elemzői.
A 2025-ös kilátások egyelőre bizonytalanok.
Az ipar érdemi fellendülése egyelőre nem látszik, a készletek továbbra is magasak, a rendelésállományok nem kezdtek helyreállni. A közelgő választások kulcsfontosságúak lesznek a jövőbeli gazdasági kilátások szempontjából. A szakértők remélik, hogy bármelyik új német kormány hosszabb távú gazdasági reform- és beruházási terv mellett döntene.
"Amit Németország a választások után kapna, az gazdaságának egy felújított modellje - egyértelműen jobb, mint a régi, de nem is egy csillogó új modell, amely szótlanná teszi a konkurenciát" - fogalmazott az ING elemzője.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images