Az Európai Unió egy új szankciócsomag elfogadására készül, amelynek két kiemelt intézkedése
az orosz alumínium importjának tilalma és a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalának fokozatos megszüntetése.
Az intézkedések a 16. szankciócsomag részét képeznék, amelyet szimbolikusan az ukrajnai háború kitörésének harmadik évfordulóján fogadhatnak el.
Az alumínium korlátozásait fokozatosan vezetnék be, de az intézkedés pontos időkerete és hatálya még kidolgozás alatt áll – közölte egy, a hírügynökségnek nyilatkozó magasrangú diplomata. Az EU tervei között szerepel az orosz LNG import teljes megszüntetése is, amely kétféleképpen valósulhat meg:
- a készülő szankciócsomag részeként, vagy
- az Európai Bizottság által előterjesztendő ütemterv alapján.
Bár a szankciók hatékony eszközt jelenthetnek az orosz LNG import megszüntetésére, ezek végrehajtásához a tagállamok egyhangú jóváhagyása szükséges, és időben korlátozottak.
Fontos megemlíteni, hogy az orosz LNG mellett továbbra is érkezik földgáz vezetéken keresztül Oroszországból. A keletről érkező vezetékes gáz szankcionálása jelenleg nem kivitelezhető, mivel több tagállam, például Magyarország és Szlovákia, továbbra is az orosz Gazprom szállításaira van utalva. Ezzel szemben az LNG import korlátozása reálisabbnak tűnik, mivel a legnagyobb importáló országok – Spanyolország, Belgium és Franciaország – valószínűleg támogatni fogják az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedéseket.
Az új szankciók keretében továbbá:
- Bővülne a tiltólista az orosz árnyékflottába tartozó, trükközve olajat szállító hajókra vonatkozóan.
- Szélesebb exportellenőrzéseket vezetnének be a katonai célokra használható orosz árukra.
- További bankokat kapcsolnának le a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerről.
Ezen felül az EU bezárná azokat a kiskapukat is, amelyek lehetővé teszik Oroszország számára a korábbi korlátozások megkerülését, valamint magasabb vámokat vetne ki a mezőgazdasági termékekre és a műtrágyákra.
Az EU más országokat is célba vehet:
Mérlegelik harmadik országbeli vállalatok, például kínai és egyesült arab emírségekbeli cégek szankcionálását, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy Oroszország katonai célú technológiákhoz jusson.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images