Ez a lehetőség nem csupán elméleti, hiszen a múlt pénteki parlamenti bizottsági meghallgatásán maga Robert Fico szlovák miniszterelnök mondta azt: megígérte neki Vlagyimir Putyin orosz elnök karácsony előtt, hogy az ukrán tranzit kiesése esetén is teljesíti a Gazprom a hosszútávú szlovák-orosz gázszállítási szerződésből eredő kötelezettségét (évi 3 milliárd köbméter leszállításáról szól), és ennek egyik iránya az lehet, ha a Török Áramlaton keresztül, Magyarországon át jönne az orosz gáz. Azt is mondta a szlovák vezető, hogy vannak kapacitáskorlátok, amelyek behatárolják, hogy a kieső évi 3 milliárd köbméterből mennyit lehet itt áthozni.
Amint múlt pénteki régiós gázpiaci elemzésünkben rámutattunk: addig Szlovákia még nem élt azzal a lehetőséggel, hogy megnövelje a Magyarország felőli gázimportot, ahogy azzal a bevallottan preferált lehetőséggel sem, hogy nyugati irányból, Csehországból importáljon többet.
A Magyarország felőli napi szlovák gázimport azóta sem nőtt meg. Az FGSZ tegnapig elérhető napi adatbázisa alapján továbbra is nettó 7-8,5 millió köbméter közötti gáz megy ki naponta a balassagyarmati interkonnektort ponton át Szlovákiába, ahogy december második felében is végig ez volt a megszokott napi mennyiség.
Mindezek után érkezett kedden délután az FGSZ bejelentése, miszerint
évi 0,9 milliárd köbméterrel megnövekszik április 1-től a nem-megszakítható gázszállítási kapacitás Balassagyarmatnál, amely lépés egyik oldalon sem igényel plusz beruházást.
A közlemény szerint
Az FGSZ Zrt. és a szlovák Eustream a.s. között hatályos Együttműködési Megállapodás (Interconnection Agreement) értelmében a Veľké Zlievce/Balassagyarmat határkeresztező ponton a nem megszakítható kapacitás 4,240,252 kWh/h-ra (2,63 milliárd m3/évről 3,5 milliárd m3/évre) növekszik Magyarország irányából Szlovákia irányába a 2025. április 1-jei gáznappal kezdődően.
A bejelentés kapcsán az FGSZ jelzi: "A megnövelt kapacitás negyedéves termékként a 2025. február 3-i negyedéves kapacitásaukciókon kerül felkínálásra. A megnövelt kapacitás a CAM NC aukciós naptárnak megfelelően minden további kapacitásaukción felajánlásra kerül."
Végül azt is megjegyzi a közlemény, hogy "A szlovák-magyar határkeresztező ponton megvalósuló, beruházási igényt egyik oldalon sem igénylő nem megszakítható kapacitásnövelés fontos része a Vertikális Folyosónak", azaz az észak-déli gázszállítási útvonalnak.
A Török Áramlaton keresztül Törökország, Bulgária és Szerbia érintésével Magyarország a tavalyi gázévben (a 2023. októbertől 2024. szeptember végéig tartó évben) összesen nettó 7,8 milliárd köbméter orosz gázt importált a kiskundorozsmai interkonnektor ponton, évi 8,4 milliárd köbméter fizikai maximális kapacitás mellett. Részben az itt behozott gázból, részben egyéb forrású gázból Magyarország a balassagyarmati interkonnektoron át nettó 2,1 milliárd köbméter gázt exportált Szlovákia felé a tavalyi gázévben, így tehát a 2,65 milliárd köbméter nem megszakítható kapacitás tavaly nem volt teljes mértékben kihasználva.
Most viszont ez a nem-megszakítható kapacitás 2,65-ről 3,5 milliárd köbméterre nő, feltehetően azért, mert nőni fog a gázexport Szlovákia felé a kieső ukrán tranzit részbeni pótlási igénye miatt.
A többi kieső mennyiséget Szlovákia feltehetően nyugati irányból importálja majd, hiszen a nagy szlovák energiaszolgáltató SPP már korábban jelezte, hogy több nagy nyugati céggel is leszerződött arra az esetre, ha szükség lenne többlet mennyiségre.
A nagyon eldurvult szlovák-ukrán szópárbajról, és a legfrissebb fejleményekről az alábbi cikkeinkben írtunk:
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images