A Donald Trump megválasztása utáni növekvő kereskedelmi háborús félelmek világszerte arra késztették a nagyvállalatokat, hogy ellenállóbbá és átláthatóbbá tegyék ellátási láncaikat.
A The Conference Board tavaly év végén végzett felmérésében megkérdezett 1700 nagyvállalati vezető 85%-a nyilatkozott úgy, hogy jelentős változtatásokat tervez ellátási láncában, ami 15 százalékpontos növekedést jelent az előző évhez képest, és jóval magasabb arányt, mint a Covid-járvány utáni időszakban.
Az ellátási láncok kiemelt figyelmet kaptak a globális kereskedelemmel kapcsolatos növekvő aggodalmak mellett. A jelentés szerint
a világ vezető vállalatainak 45%-a a fokozódó kereskedelmi háborúkat nevezte meg a 2025-re legnagyobb geopolitikai kockázatként,
ami a tavalyi 19%-hoz képest több mint kétszeres növekedést mutat. Az amerikai vezetők különösen aggódnak: 47%-uk a kereskedelmi háborúkat említette fő problémaként.
Az Egyesült Államok Kereskedelmi Szövetsége a múlt héten közzétett előrejelzése szerint az amerikai kikötők forgalma decemberben éves szinten közel 20%-kal, januárban pedig 10%-kal nőtt, mivel az importőrök igyekeztek a vámok bevezetése előtt bevinni az árukat, valamint egy keleti parti dokkmunkás sztrájk fenyegetése miatt is megnőtt a forgalom.
Az amerikai döntéshozók is egyre inkább foglalkoznak az ellátási láncok kockázataival. A Richmondi Federal Reserve Bank kutatói szerint az ellátási láncok központi szerepet játszanak a gazdasági sokkok terjedésében, és a reziliencia javítása költségnövekedéssel járhat.
A The Conference Board felmérése szerint a délkelet-ázsiai vállalatvezetők a legaktívabbak az ellátási láncok átalakításában, 90%-uk tervez változtatásokat. A leggyakoribb fejlesztésként a mesterséges intelligencia fokozottabb alkalmazását említették a teljesítmény javítására és az átláthatóság növelésére, amelyet a válaszadók 34%-a említett. Ezt követte a beszállítók diverzifikálása.
A beszállítók lokalizálására és a termelés közelebb hozására vonatkozó tervek aránya több mint kétszeresére, 26%-ra emelkedett az előző évhez képest, különösen a kínai vezetők körében, ahol 38%-uk támogatta ezt a lépést.
A vállalatok egyre inkább az önellátás felé mozdulnak.
Az Engie francia közüzemi vállalat például októberben arról számolt be, hogy a beszállítók diverzifikálására tett erőfeszítéseik eredményeként már nem Kínából, hanem más forrásból szerzik be a napelemeket, amelyeket jelenleg az Egyesült Államokban használnak fel.
Bár az ellátási láncok újratervezése központi téma, a vállalatvezetők legnagyobb gazdasági félelme továbbra is a recesszió vagy gazdasági visszaesés. Ennek említési aránya azonban csökkent: a tavalyi 47%-ról 38%-ra esett vissza.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images