Mit jelent az értelemkeresés?
Ahány ember, annyiféle értelmet fedezhet fel az életben, a munkában. Nem létezik mindenki számára működő, univerzális recept, kézikönyv, amelyben le lenne írva, mit kell keresnünk tulajdonképpen. és hogyan fogjuk azt megtalálni.
A belső világunk, személyiségünk, szükségleteink és vágyaink olyannyira komplex rendszert alkotnak, hogy csak saját magunk jöhetünk rá, mi okoz számunkra örömöt, és motivál minket, mit tartunk értékesnek és értéknek, vagyis értelmesnek. Mint például egy célkitűzés, cselekedet, valamilyen kreatív, alkotói folyamat, egy produktum, termék stb.
Lehet szenvedéllyel kenyeret sütni, szoftvert fejleszteni, cserépkályhát építeni, céget vezetni. A lényeg, hogy megtaláljuk azt, ami szerintünk fontos, értékteremtő és azonosulni tudjunk vele.
Így máris könnyebb lesz reggelente felkelni, munkába indulni és lelkesedni.
A rendszeres önreflexió segíthet
Ahhoz, hogy ráleljünk a karrierutunkra, kellenek olyan sarokpontok, jelzőfények, amelyek kijelölik az irányt, és útbaigazítanak minket, amikor elágazáshoz érkezünk, és nem tudjuk, merre menjünk tovább. Ha egyértelmű, mi képvisel számunkra értéket az életünkben, könnyű dolgunk van, és nem fogunk más irányba elindulni.
Ellenkező esetben lehetséges, hogy számos olyan területen, pozícióban kipróbáljuk magunkat, ahol nem igazán találjuk meg a helyünket. Ez természetes és nem feltétlenül rossz. Sokszor a „téves utakon” járás segít a leginkább definiálni az értékeinket, miután rájövünk, mit nem akarunk csinálni. Ez jó irányba is terelhet bennünket. Ilyenkor persze megvan az esélye, hogy ottragadunk egy olyan munkahelyen, ahol hitegetnek minket, és akár mi saját magunkat is a jóllétünkről, vagy a jövőnket illetően, míg egyébként legbelül szenvedünk.
Éppen emiatt van jelentősége az állandó önreflexiónak:
időről időre felül kell vizsgáljuk az aktuális helyzetünket, önmagunkat.
Próbáljuk meg néhány hetente egyszer, nyugodt körülmények között átgondolni és leírni, mi okozott örömöt vagy éppen nehéz érzéseket a munkánk során az elmúlt időszakban.
- A tudatosságnak köszönhetően könnyebb felismerni az érzéseinket, vágyainkat, tapasztalatainkat, viselkedésünket. Ez azért lényeges, mert mind hatással vannak a döntéseinkre a karrierutunk során.
- Egy idő után észre fogjuk venni, mik azok a visszatérő mintázatok, helyzetek, események, feladatok, amelyek kapcsán pozitív megéléseink vannak, és motiválnak minket.
- De az is ki fog derülni, mitől tartanánk magunkat távol ösztönösen.
- Egy ilyen egyszerű gyakorlat lehetővé teszi, hogy a munkánkban számunkra értékes tényezőket azonosítsuk, és a továbbiakban is azokat keressük, azokra építkezzünk. Akár napló formájában is vezethetjük a gondolatainkat.
A legfrissebb HR trendekről szóló cikkeink itt elérhetőek. Kirúgás, harc a munkatársakkal, kiégés, kibírhatatlan kollégák, vagy éppen a Z generáció kihívásai? A munka világának változásait folyamatosan követjük.
Fontosak mások visszajelzései is
A fent leírt gyakorlat során megeshet, hogy elbizonytalanodunk, és fogalmunk sincs, mikor mit éreztünk valójában, miért alakultak úgy a dolgok, ahogy. Az önreflexió nagyon hasznos eszköz, de elérkezhet egy pont, ahol emiatt csak egyre több kérdés és kétely fogalmazódik meg bennünk.
Ilyen esetben érdemes visszajelzéseket kérni másoktól, a kollégáktól, felettestől, beosztottaktól. Az, ahogyan ők látnak minket, hasznos információkat hordozhat számunkra, melyek a tisztánlátást segíthetik.
Könnyebb meghatározni magunkat, és elérni a céljainkat, ha van egy kép a fejünkben arról, milyenek vagyunk, mások milyennek látnak bennünket, és milyenek szeretnénk lenni.
Ne essünk a kiégés csapdájába!
Azt azért senki se gondolja, hogy aki megtalálta a hivatását, az onnantól kezdve készen is van, pontosan tudja, mi a dolga, és emiatt konstans boldog életet fog élni. Sőt, sokszor pont azokat fenyegeti a kiégés, túlterheltség, akik szenvedélyesen végzik a munkájukat. A határozott belső (azaz intrinzik) motiváció nagyon előnyös, mert ad egyfajta magabiztosságot és céltudatosságot. De sajnos, ha valakit elsodornak ezek a vágyak és élmények, túlságosan hajtja magát, az álomszerűnek tűnő munkája miatt hamar rémálommá változhat az élete.
Ne felejtsük el, hogy az értelem megtalálása a szakmánkban nem jelenti azt, hogy az életünk más területeit figyelmen kívül hagyhatjuk. Igyekezzünk fenntartani az egyensúlyt a munkánk és a magánéletünk között.
Így van esély rá, hogy mind a két területen elégedettek legyünk hosszabb távon. Amennyiben a kiégés hatására már kiüresedtünk, hosszabb regenerálódás után teljesen új alapokra építkezhetünk. Ha elfogadjuk, hogy szinte semmi sem állandó, csak maga a változás, könnyebben felkészülhetünk azokra az időszakokra, amikor a szakmai életünkben döntési helyzetbe kerülünk, vagy elbizonytalanodunk. Ekkor kell megbizonyosodnunk arról, hogy valóban megjelennek-e és érvényesülnek-e azok a fontos tényezők, amiket korábban meghatároztunk.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images