Extrém és ritka eset, amikor minden műtüdőn van gyermek, akinek ez az utolsó esélye a gyógyulásra
- írja sajtóközleményében a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet.
A jelenleg műtüdővel életben tartott gyermekek mindannyian 1-2 évesek,
vírus és/vagy bakteriális fertőzés talaján kialakult súlyos légzési elégtelenség miatt várják a gyógyulást.
A gyerekeket 10, 12, 18 és 23 napja tartják életben a gépek.
A közleményből nem derül ki, milyen betegség okozta ezt az extrém állapotot.
Az elmúlt napokban megszaporodtak a hírek a főként gyermekeket érintő, és influenzaszerű tüneteket okozó humán metapneumovírusról (HMPV), amely már Magyarországon is megjelent.
Kiemelték: ennyi és ilyen súlyos állapotú beteg sikeres ellátásához nemcsak az intenzív osztályokon dolgozó orvosok és ápolók tudására, hanem az Intézet számos munkatársának szoros szakmai együttműködésére is szükség van.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben 2018 óta működik országos ECMO Központ, jelenleg gyermekek és újszülöttek részére 4 műtüdő készülékkel, melyeken eddig 47 kritikus állapotú gyermeket kezeltek. Azon súlyos állapotú betegek számára ad esélyt az életben maradásra, akik tüdeje már lélegeztetőgép segítségével sem képes biztosítani a szervezet oxigénnel történő ellátását. A műtüdő-kezelés alatt a gázcsere a beteg szervezetén kívül történik, lehetővé téve a beteg tüdő nyugalomba helyezését, időt adva és esélyt teremtve annak gyógyulására.
Közleményében a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet köszönetét fejezte ki az országos intézetek újabb összefogásának, melyben a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet és a SE Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika orvostechnikai eszközökkel segítette a gyógyító munkát.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images