Rachel Reeves brit pénzügyminiszter kétnapos kínai látogatása során megerősítette elkötelezettségét a kormány költségvetési szabályainak betartása mellett, miközben az otthoni pénzügyi piacokon tapasztalható zavarok miatt bírálatok érték.
A látogatás célja a közel hat éve befagyasztott magas szintű gazdasági és pénzügyi tárgyalások felélesztése volt.
Reeves szombaton, He Lifeng miniszterelnök-helyettessel való találkozója után újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: "Azok a költségvetési szabályok, amelyeket az októberi költségvetésben határoztam meg, nem képezik vita tárgyát, és intézkedéseket fogunk hozni annak érdekében, hogy biztosítsuk e költségvetési szabályok betartását."
A brit államkötvények hozamának emelkedése az elmúlt napokban hasonló volt a 2022-es "minibüdzsé" válságával, amely Liz Truss akkori miniszterelnök lemondásához vezetett. Az aktuális piaci mozgások azonban kevésbé voltak drasztikusak, és egyelőre nem volt jele olyan intézményi befektetői feszültségnek, amely tavaly a jegybankot vészhelyzeti kötvényvásárlásra kényszerítette.
A pénzügyminiszter kijelentette, hogy a gazdasági növekedés továbbra is a kormány legfőbb prioritása marad. A Kínával kötött megállapodások, beleértve a pénzügyi szolgáltatások kereskedelmének elmélyítését és az agrár-élelmiszeripari export bővítését, Reeves szerint a következő öt évben 600 millió font (732 millió dollár) bevételt jelenthetnek a brit gazdaság számára.
A kínai elektromos járművekre kivetendő esetleges vámokkal kapcsolatban Reeves óvatos álláspontot képviselt:
Folyamatosan vizsgáljuk a kérdéseket, de a nemzeti érdekeinknek megfelelően hozunk döntéseket.
Hozzátette, hogy a brit autógyártók, például a Jaguar Land Rover, jelentős mértékben exportálnak a kínai piacokra, és a kormány támogatni kívánja növekedésüket.
A látogatás során Reeves találkozott Han Zheng alelnökkel is, aki hangsúlyozta a nyílt és őszinte párbeszéd fontosságát mind az egyetértés, mind a nézeteltérések területein.
A brit küldöttség, amelynek tagja volt Andrew Bailey, a Bank of England elnöke, valamint a Standard Chartered és a HSBC elnökei, tárgyalásokat folytatott He Lifeng miniszterelnök-helyettes által vezetett kínai partnerekkel. A megbeszéléseken szó esett a renminbi-szolgáltatások bővítéséről, a jüan nemzetközivé tételéről, valamint a zöld finanszírozásban és a nyugdíjágazatban való részvételről.
Reeves elmondta, hogy várakozással tekint Kína első tengerentúli szuverén zöld kötvényének londoni kibocsátására, amely még az idén várható.
A látogatás a Keir Starmer miniszterelnök és Hszi Csin-ping elnök között tavaly megkezdett párbeszéd folytatása, amely 2018 óta az első magas szintű találkozó volt a két ország vezetői között. Reeves hangsúlyozta a geopolitikai kihívások és az éghajlatváltozás jelentette nehézségeket, valamint a gazdasági és nemzetbiztonsági szempontok egyensúlyának fontosságát.
A munkáspárti kormány Kína-politikája eltér az előző konzervatív kormányétól, amely határozottabban lépett fel a nézeteltérések kapcsán, különösen az emberi jogok, Hongkong és a kémkedési vádak területén. Kína jelenleg Nagy-Britannia negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere, közel 113 milliárd font (138 milliárd dollár) értékű éves forgalommal.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images