Az elmúlt hetekben a kínai hanyatlás egy újabb mementójához érkeztünk, mivel a kínai 30 éves államkötvény hozama most először a japáné alá csökkent. Arról a Japánról beszélünk, amely elvileg több évtizede stagnál és sokáig a defláció miatt kellett aggódnia. A mostani helyzet ékesen rávilágít arra, hogy mennyire fel tudnak cserélődni a gazdasági szerepek.
Önmagában ez elsőre nem tűnik egy nagyon nagy eseménynek, de valójában olyan folyamatok ékes jelképe ez, amiről érdemes beszélni.
![](https://pcdn.hu/articles/images-o/j/a/p/japan-32-725503.png)
Kínában valami hasonló történik, mint Japánban évtizedeken keresztül
Az utóbbi években egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a kínai növekedési modell már nem működik. A világgazdaság gyengélkedése és a kereskedelmi háborúk miatt a kínai exportorientált növekedési modell megbukott, miközben a lakáspiac mélyrepülése következtében a beruházásvezérelt növekedés sem életképes alternatíva. Mindeközben a lakosság megtakarításai számottevő részét elveszítette (a lakásárak és a részvénypiac zuhanására következtében), amiért nagyban visszafogja fogyasztását (kényszermegtakarítás). Emellett pedig a kínai demográfia is rohamléptékben romlik el.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!