Ürge-Vorsatz Diána: egészen megdöbbentő a helyzet, a fennmaradás a tét
Gazdaság

Ürge-Vorsatz Diána: egészen megdöbbentő a helyzet, a fennmaradás a tét

A 2024-es év volt a valaha volt legmelegebb év mind Magyarországon, mind globálisan. Ez azért is meglepő, mert – a várakozásokkal ellentétben – az El Nino elmúltával hűvösebb évre számítottunk. A kijózanító helyzet miatt nem marad más választásunk, minthogy sürgősen lépjünk a felmelegedés megakadályozása érdekében, nagyobbat, mint eddig, akár a versenyképesség csökkenésének az árán is. Hamarosan ugyanis könnyen lehet, hogy nem egymással fogunk versenyezni, hanem a fennmaradásért.
Március 6-án minden az ESG-szempontokról, az azoknak való megfelelésről, a zöld átállás gyakorlatairól fog szólni. A legújabb ESG konferenciánk részletei a linken.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.
MET1
Az éves középhőmérséklet Magyarországon 1901 és 2024 között az 1991–2020-as átlaghoz képest a homogenizált, ellenőrzött, interpolált adatsorok alapján (országos átlag). Forrás: HungaroMet

2024 volt a valaha mért legmelegebb év mind Magyarországon, mind a Föld egészén – tudósított erről a Hungaromet és az EU Copernicus Éghajlati információs szolgálata.

Kép: A globális felszíni léghőmérséklet növekedése az 1850-1900 közötti, iparosodás előtti referencia-időszakhoz képest, több globális hőmérsékleti adatsor alapján, 1967 óta éves átlagokban kifejezve. Forrás: Copernicus Climate Service, ECMWF 

Mindkét ábra mutatja, hogy az éghajlatváltozás már nem az unokáink problémája, már nem csak a szüleink "bezzegazénidőmben" múltszépítő legendái szerint élünk ma egész más éghajlatban, mint ahogy ők nőttek fel.

Egy generáció alatt egész más éghajlatba léptünk, mint amiben a civilizáció kifejlődött.

Azt szintén már megszoktuk, hogy egymás után dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok: globálisan a legmelegebb 10 év mind az elmúlt évtizedben volt, de magyarországi viszonylatban is 8. 

De amit 2024 alakított, az egészen megdöbbentő: közel 0,7 fokot ugrott a már tavalyi rekordhoz képest is a magyarországi éves középhőmérséklet. És mielőtt erre az elhagyagolhatónak tűnő értékre vállat rándítanánk: ha megnézzük az adatsort, még sosem volt 0,5 foknál nagyobb ugrás az itthoni éves hőmérsékleti rekordokban, tehát a 2024-es év így a rekordokban is rekordot döntött.

Ugyan az éghajlatváltozás eredményeképp a szép csendesen növögető hőmérsékleti értékek már jó ideje ismertek, és így a rekorddöntögetés is benne van a pakliban, a 2023 -as és 2024-es év így is megdöbbentette még az ezzel napi szinten foglalkozó kutatókat is. Bár 2023-ra eleve a szokásosnál forróbb évet vártunk az úgynevezett "El Nino" óceánáramlási jelenség miatt, a globális átlaghőmérséklet jóval magasabb lett, mint amire ezt figyelembe véve is számítottunk. Azóta folyik az éghajlatváltozással foglalkozó kutatók lázas dialógusa: pontosan minek köszönhetjük ezeket a vártnál magasabb rekordokat.

Mindenesetre 2024 elé úgy néztünk, hogy az "El Nino" télvégi befejeztével, és az év vége felé alakulgató "La Nina"-val (ami hűteni szokta a globális éghajlatot) ez az év minden logika szerint visszább kellene térjen a normális kerékvágásba.

Hát nem így történt. Újabb rekordot írtunk, amivel először megdöntöttük a “bűvös” másfél fokos határt, amit globális célként nem szertnénk átlépni hosszú távú átlagban.

Ezek az újabb rekordok nemcsak, hogy tovább izzították a kutatók közötti parázs vitát, hogy mi is okozhatja pontosan ezeket az extremitásokat, de kialakult egy nemzetközi szakértői tábor, aki figyelmeztet: lehet, hogy olyan gyorsulást látunk a globális felmelegedésben, amit az eddigi tudásunkkal, modellekkel nem tudunk megmagyarázni.

Abban a legtöbb éghajlatkutató egyetért, hogy az El Nino-n kívül az óceánjáró hajók 2020-ban életbe lépett levegőszennyezés-mérséklési előírásai, a Tonga szigetén kitört vulkán, valamint a naptevékenység mind hozzájárultak a magas értékekhez, de abban nem, hogy ezek összesen meg tudják-e indokolni az emelkedés mértékét. A napokban a Nature-ben megjelent legújabb összegzés alapján lehetséges, hogy esetleg maga a melegedés is hozzájárul az alacsonyan kialakuló felhőzet csökkenéséhez, és ha ez igaz, akkor egy eddig nem számba vett pozitív visszacsatolási mechanizmus az, ami felelős lehet a melegedés eddig nem megindolkolt gyorsulásában.

Ezzel szemben más kutatók állítják: ezek a szélsőséges értékek még bőven benne vannak az előrejelzett természetes ingadozási sávban, tehát egyelőre nem kell attól félnünk, hogy valami lényeges hiányzik a modellekből.

Ez az a vita, amit most nem fogunk tudni eldönteni, csak az idő: lélegzetvisszafojtva várjuk a hőmérsékleti átlagok alakulását, hogy fény derüljön: melyik tábornak van igaza.

Viszont ez az a vita is, aminek az eldőltét nem várhatjuk ölbe tett kézzel.

Ha kicsi esélye is van, hogy a globális felmelegedés esetleg gyorsul, akkor még fontosabb, hogy ezt minél sürgősebben megállítsuk, nehogy olyan folyamatok vagy visszacsatolások induljanak be, amiket már nem lehet visszafordítani vagy esetleg megállítani.

Tehát ezek a 2024-es rekordok rekordjai egyre hangosabban zúgó vészharangok: sürgősen lépni kell, nagyobbat, mint eddig, még akkor is, ha ideiglenesen a mostani kicsi világunkban nagyon fontosnak tűnő célok, mint pl. versenyképesség, rövidtávon sérülni látszanak.

Mert ne felejtsük: verseny(képesség) csak egy működő gazdaságban értelmezhető. Egy gazdaságban, amit cincál a rendszeres élelmiszerhiány, milliárdnyi klímamenekült, egy teljesen új klímára kompletten újraépítendő infrastruktúra, rendszeressé váló pandémiák, valamint tüzek, áradások, aszályok, felhőszakadások, viharok és hőséghullámok, ahol nyáron csak éjszaka lehet kültéri munkát végezni – ott nem egymással fogunk versenyezni, hanem a fennmaradásért.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Cash is king! (feat. Zsiday)

Fejhallgatóval, feministákkal és ciklustetővel kezdjük az évet, amelyben már Viktortól is elhatárolódunk, viszont Kanada felőlünk maradhat szuverén. Jó szórakozást! Milyen platformokon tal

KonyhaKontrolling

Hogyan kerülhetsz hitelspirálba?

Mindig szomorú leszek, amikor hitelspirálban, vagy annak a határán levő ügyfelekkel beszélek. Ennek az egyik legfőbb oka, hogy általában nem tudok segíteni. Nemcsak azért, mert mire felismerik

Kiszámoló

Rendszeres havi megtakarítás ETF-be

A K&H Bank brókercége új lehetőséget indított, havi rendszeres megtakarítás ETF-ekbe. Hasonlóan működik, mint a bankoknál elérhető rendszeres megtakarítás, a különbség annyi, hogy ne

RSM Blog

Bérszámfejtés 2025

Az RSM szakértői összefoglalták, hogy a vállalatoknak, a munkáltatóknak milyen, 2025 januárjától érvényben levő változásokkal kell tisztában lenniük, a bérszámfejtéshez kapcsolódó ad

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elkérte Nagy Márton a bankok 1300 milliárdját, mínusz 70 milliárd lett belőle

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?

Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Éppen most ír történelmet az USA, de ennek fájdalmas vége lehet