A VDKi német szénimportőrök érdekképviselete szerint a németországi szénerőművek továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszanak a villamosenergia-ellátás biztosításában azokban az időszakokban, amikor a megújuló energiaforrások, például a szél- és a napenergia nem elegendőek. Ezért most
jobb kompenzációt és egy versenyképes, központosított kapacitáspiac létrehozását szorgalmazzák.
A közelmúlt magas nagykereskedelmi áramárai az ipari fogyasztásra és a háztartásokra is hatással voltak. A „dunkelflaute” időszakok - felhős, szélcsendes időjárás - korlátozták a megújuló energiatermelést, ami rávilágított a megbízható tartalék energiaforrások szükségességére.
A modern szénerőművek a német villamosenergia-hálózatok fontos gerincét alkotják.
- mondta Alexander Bethe, a VDKi elnöke.
Németország fokozatosan szüntette meg az atomenergia használatát, és egyúttal a gáztüzelésű erőművek fejlesztését tűzte ki célul. Azonban a politikai instabilitás következtében ez a terv megkérdőjeleződött. A VDKi hangsúlyozza, hogy a szenet nem szabad démonizálni, és javasolja, hogy
a szén-dioxid megkötésének és tárolásának lehetőségeit (CCUS) terjesszék ki mind a szén-, mind a gázerőművekre.
Németországban jelenleg 16 gigawattnyi kőszénkapacitás áll rendelkezésre, amely 2024-ben az összes megtermelt villamos energia 5,4%-át adta.
A javaslatot németországi energetikai átállás, az Energiewende tágabb összefüggésében kell megérteni, amelynek célja a megújuló energiaforrások arányának növelése az energiamixben, miközben az ország fokozatosan kivonul a szén- és atomenergiából. Az átmenet azonban kihívásokkal jár, többek között az energiahálózat stabilitásának biztosításával és a megújuló energiaforrások alacsony teljesítményű időszakainak kezelésével. Ezért a közelmúltbeli politikai fejlemények és a szabályozási bizonytalanságok tovább bonyolítják a németországi éghajlat-változási célok elérését célzó energiapolitikák végrehajtását.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images