Kína bejelentette, hogy proaktív fiskális politikát fog folytatni, és felgyorsítja a gazdaságélénkítő intézkedések végrehajtását,
mivel Peking idén növelni kívánja a közkiadásokat, hogy támogassa a gazdaságot, amelyet Donald Trump esetleges visszatérése és belső nehézségek is fenyegetnek.
„A 2025-ös fiskális politika iránya egyértelmű: nagyon proaktív lesz” – mondta Liao Min, a pénzügyminiszter-helyettes pénteki sajtótájékoztatóján. „Erőteljes támogatást fogunk nyújtani a gazdasági és társadalmi fejlődéshez.”
Kína legfelsőbb vezetői 2025-re még nagyobb fiskális támogatást ígértek a világ második legnagyobb gazdasága számára. A kormányzati kiadások célja a fogyasztás ösztönzése és az infrastruktúra-fejlesztési projektek finanszírozása, hogy élénkítsék a belföldi keresletet, miközben az Egyesült Államok új kormányzata várhatóan magasabb vámokat vethet ki a kínai exportra.
Az országnak „bőséges fiskális mozgástere és eszközei vannak az új hazai és külső problémák kezelésére” – mondta Liao.
A kormány bejelentette, hogy az idén több speciális államkötvényt és helyi kötvényt bocsát ki különféle programok finanszírozására,
például okostelefonok és autók vásárlásához nyújtott támogatásokra. A források egy részét arra is felhasználják, hogy csökkentsék a helyi önkormányzatok adósságkockázatait, valamint feltőkésítsék a bankokat, hogy növeljék hitelkihelyezési kapacitásukat.
Liao megerősítette, hogy a kötvénykibocsátás részletei jelenleg a szükséges jogi eljáráson mennek keresztül, és a márciusi Országos Népi Gyűlés éves ülésén fogják nyilvánosságra hozni.
A hatóságok azt is megígérték, hogy növelik a hivatalos költségvetési hiányt, ezzel is jelezve a növekedés ösztönzésének fontosságát. Peking jellemzően a GDP 3%-án tartotta a költségvetési hiányt, hogy fenntartsa a fiskális fegyelmet. A hivatalos költségvetési hiány nem tartalmazza a speciális államkötvények kibocsátásából származó hitelfelvételeket.
Rengeteg ígéretet hallottunk már arról, hogy érkezik a nagy kínai fiskális lazítás, azonban a befektetők ezen a ponton már a konkrétumokra várnak. Emiatt ezekre az ígéretekre nem is reagálnak nagyon a tőzsdék, egészen addig, amíg kézzelfogható bejelentések nem érkeznek.
Címlapkép forrása: Portfolio