Az Aurora Energy elemzése szerint az EU nap- és szélenergia-kapacitása 2030-ra várhatóan 850 gigawattra nő, ami jelentősen elmarad a nemzeti energia- és klímatervekben meghatározott 1100 gigawattos céltól.
A lemaradás egyik fő oka az elavult támogatási rendszerekben keresendő.
Jannik Carl, az Aurora Energy elemzője rámutatott a probléma gyökerére:
Néhány évvel ezelőtt a kormányok elárasztották a piacokat, és nagyon vonzóvá tették a megújuló energiaforrások kiépítését. Mostanra az emberek rájöttek, hogy mivel liberális piacaink vannak, ez azt eredményezi, hogy a megújulók ésszerűtlenül viselkednek.
A helyzet paradoxona, hogy a napos vagy szeles napokon túlkínálat alakulhat ki az árampiacon, ami negatív árakat eredményez. Ilyenkor a fogyasztóknak fizetniük kellene az áram felhasználásáért. A jelenlegi támogatási rendszer azonban arra ösztönzi a megújuló energia termelőit, hogy akkor is folytassák a termelést, amikor az árak nulla alá csökkennek, ami tovább torzítja a piacot.
Christoph Brand, az Axpo Holding AG svájci energiatermelő és kereskedő cég vezérigazgatója kritikusan nyilatkozott a jelenlegi helyzetről:
Nincs értelme a fotovoltaikus termelést olyan mértékben támogatni, hogy a nyári fotovoltaikus villamos energia egyszerűen "belefulladjon". A különböző országokban még mindig vannak olyan ösztönzők, amelyek nem a PV differenciáltabb kiépítésére irányulnak, így függetlenül attól, hogy mikor termelünk, támogatást kapunk.
A negatív árak problémája egyre súlyosbodik. Tavaly az európai villamosenergia-piacokon rekordidejű negatív árakat regisztráltak. Németországban az Epex Spot adatai szerint az egy évvel korábbihoz képest 2024-ben 60%-kal nőtt, és elérte a 468 órát a negatív árak darabszáma. Franciaországban a nulla alatti órák száma több mint kétszeresére, 356-ra emelkedett tavaly.
Az Aurora Energy szerint a hálózati infrastruktúra szűk keresztmetszete is akadályozza a megújuló energiaforrások terjedését. A korlátozás, amikor az energiatermelést le kell állítani, mert nincs elég infrastruktúra az energia szállítására, különösen az Egyesült Királyságot és Németországot érinti. Ez megnehezíti a nagyobb kapacitás kiépítését, főleg a szélerőművek esetében, amelyek jellemzően távolabb helyezkednek el a keresleti központoktól.
A szakértők sürgetik a kormányokat, hogy igazítsák ki a támogatási mechanizmusokat, és segítsenek csökkenteni a negatív árak jelenségét.
Ez kulcsfontosságú lehet ahhoz, hogy Európa visszatérjen a 2030-as tiszta energia célkitűzések teljesítésének útjára, és fenntartható módon bővítse megújuló energiaforrásait.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio