Az orosz gázszállítások Szlovákiába történő folytatása körül kialakult helyzet továbbra is bizonytalan, miután Ukrajna január 1-jétől leállította az orosz gáz tranzitját az országon keresztül. Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken tájékoztatta a parlamentet a kérdésben történt legújabb fejleményekről, miután december 22-én Moszkvában tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Fico a Reuters tudósítása szerint azt mondta: Putyin akkor ígéretet tett neki arra, hogy Oroszország alternatív módot talál a szerződött gázmennyiség Szlovákiába történő szállítására.
Beszéltem Putyinnal a köztünk és a Gazprom között létrejött szerződésről, amely kimondja, hogy a gázt valahogyan el kell szállítaniuk hozzánk
- mondta a miniszterelnök a parlamenti bizottság előtt tett nyilatkozatában. Fico hozzátette: "A Déli Áramlaton (a Törökországon keresztül vezető útvonalon) keresztül tudunk valamit tolni, de egyelőre van tárolónk, a szlovák fogyasztás biztosított". Fico szerint bár Putyin garantálta, hogy Oroszország teljesíti kötelezettségeit, a TurkStream vezeték és az orosz gázt Törökországon keresztül Európába vezető összekötő útvonal kapacitása korlátozott. Ezek a kijelentések teljesen megerősítik a Portfolio ma reggeli részletes térségi gázpiaci elemzését:
Ezzel együtt a szlovák miniszterelnök azt is kijelentette:
Putyin elnök úr garantálta, hogy teljesíteni fogják a vállalásaikat.
A szlovák kormányfő szerint a Török Áramlat kapacitáskorláta miatt
a másk felmerült lehetőség az, hogy Nyugat-Európán keresztül történik az orosz cseppfolyósított gázszállítás, kihasználva Szlovákia meglévő vezetékkapcsolatait a szomszédos országokkal.
Fico hangsúlyozta, hogy Szlovákia számára kulcsfontosságú az alacsony gázárak fenntartása és a tranzitországként szerzett bevételek megőrzése. A miniszterelnök szerint az Ukrajnán keresztül történő tranzit leállása jelentős veszteséget okoz Európának, becslése szerint több milliárd eurós nagyságrendben.
A szlovák kormányfő újra kritikával illette Ukrajnát, amiért nem volt hajlandó meghosszabbítani a tranzitmegállapodást. Fico szerint közel álltak egy olyan megoldáshoz, amely lehetővé tette volna a szállítások folytatását egy harmadik fél bevonásával (amely az orosz-ukrán határtól tulajdonba vette volna a gázt), de ezt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította a decemberi EU-csúcson.
Az ukrán külügyminisztérium pénteken reagált a szlovák bírálatokra, hangsúlyozva, hogy a probléma gyökere Oroszországgal van, és "egyes politikusok" nem hajlandóak csökkenteni a Moszkvától való függőséget.
Miközben az ukrajnai gáztranzit jövője bizonytalan, Ukrajna saját gáztermelése növekedést mutatott. Denisz Smihal ukrán miniszterelnök pénteken bejelentette a Telegramon, hogy az ország gáztermelése 2023-ban 2,2%-kal, 19 milliárd köbméterre nőtt az előző évhez képest.
Címlapkép forrása: Robert Fico Facebook-oldala