Decemberben a nem-mezőgazdasági álláshelyek száma 256 ezer fővel bővült, az előző havi 227 ezer fő után (várakozás: 160 ezer fő).
A munkanélküliségi ráta 4,1%-ra csökkent, az előző havi 4,2% után (várakozás: 4,2%).
A nominális bérek növekedési üteme éves alapon az előző havi 4% után 3,9%-kal nőtt (várakozás: 4%). Havi alapon 0,3% volt a nominális bérek növekedési üteme.
Az adat után a piaci reakció sem maradt el. Az amerikai 10 éves államkötvény hozama 4,8% közelébe emelkedett, miközben a részvényindexek esnek, a dollár erősödik.
A fenti adatcsomag jól mutatja, hogy a várakozásokkal ellentétben nagyon erős, talán túl erős is az amerikai munkaerőpiac, de legalább a bérek növekedése lassult valamelyest.
Amit a januári adatok alapján lehet látni az a következő:
a munkaerőpiaci adatok brutálisan erős reálgazdaság felé mutatnak, miközben az ISM bmi alapján a szolgáltatószektorban újjáéledhet az árnyomás.
Ez pedig egy olyan helyzetet eredményezhet, amikor az amerikai gazdaság különösen érzékeny lehet az infláció sokkokra.
Ennek fényében nem csoda, hogy árazódnak ki a kamatcsökkentések, mert ha a mostani helyzetben megérkeznek a vámok és esetleg Trump-elnök fiskális csomagja is, akkor
a költségvetés elszállása mellett az amerikai gazdaság könnyen túlfűtötté válhat.
Ennek fényében nem meglepő, hogy folyamatosan árazódnak ki a kamatcsökkentési várakozások. Jelen pillanatban a Fed-nek egyáltalán nem kell aggódni a munkaerőpiac miatt és az sem elképzelhetetlen, hogy újra az infláció miatt kell aggódnia.
Mindez egy olyan helyzetben történik, amikor az amerikai részvényindexek nagyon magasak és ilyen magas kötvényhozamok mellett a részvények várható hozamelőnye is lényegében elfogyott.
A mostani adatok a forintra nézve sem jelentenek semmi jót
Amíg az amerikai gazdaság ilyen erős, addig a Fed-nek nincs oka folytatni a kamatcsökkentéseket és erős maradhat a dollár. Ha pedig tényleg elkezdődik a vámháború és megvalósul Trump elnök fiskális csomagja, akkor az amerikai kötényhozamok tovább emelkedhetnek, ami pedig erősen tarthatja a dollárt.
Egy ilyen környezetben a feltörekvő piaci devizák rosszul teljesíthetnek.
Címlapkép forrása: Shutterstock