Az Egyesült Államok átfogó szankciókat vezetett be többek között az orosz olajipar ellen, hogy mérsékelje azokat a bevételeket, amelyeket Oroszország az ukrajnai konfliktus finanszírozására használ.
Ezek az intézkedések, amelyek az eddigi legszigorúbbak közé tartoznak,
az orosz energiaágazat kulcsfontosságú szereplőire és eszközeire összpontosítanak.
A feketelistás szervezetek és eszközök:
- Olajtermelők: Szankciókat vetettek ki a legnagyobb orosz olajipari vállalatokra, köztük a Gazpromnyeftyre és a Szurgutnyeftyegazra.
- Tengeri flotta: Összesen 183, az orosz energiaexport szállításában részt vevő hajó került tiltólistára. Jelentős hatása lehet annak, hogy ezen hajókat közvetlenül büntetik, nem pedig az azokat kezelő vagy tulajdonló cégeket.
- Földgáz: A csomag részeként amerika blokkolt két aktív orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) létesítményt is.
- Kapcsolódó személyek és szervezetek: A szankciók számos oroszországi székhelyű kereskedőre, olajmező-szolgáltatóra és az energiaszektoron belüli tisztviselőkre,
például a Roszatom vállalat vezetőire terjednek ki.
És mit szól ehhez a olajpiac?
A bejelentést követően a WTI nyersolaj határidős ára napközben közel 5%-os pluszban is volt, megközelítve a hordónkénti 78 dollárt, de azóta már korrigált.
Ez az árnövekedés a szankciók miatt felmerülő olajellátási problémák miatti piaci aggodalmakat tükrözi. Olyan országok, mint India és Kína, amelyek jelentős mennyiségben importálnak orosz olajat, most kockázatosabbnak találhatják az oroszokkal való üzletkötéseket. Az indiai finomítók például várhatóan elkerülik azokat a szállítmányokat, amelyek szankciókkal sújtott tankereket vagy biztosítókat érintenek, ami arra kényszerítheti őket, hogy átértékeljék olajbeszerzési stratégiáikat.
Fontos, hogy amerikai pénzügyminisztérium
március 12-ig átmeneti időszakot biztosít, amely lehetővé teszi bizonyos energiával kapcsolatos ügyletek lebonyolítását.
A türelmi idő célja, hogy lehetőséget adjon a vállalatoknak az új szabályozásokhoz való alkalmazkodásra, valamint, hogy mérsékelje az azonnali piaci hatásokat.
De miért pont most?
Biden azt mondta, hogy a kormányzat úgy véli, hogy a világpiaci olaj túlkínálat 2025-ben enyhíteni fogja a szankciók globális negatív hatásait, ami lehetővé teszi az orosz energiaágazat célba vételét anélkül, hogy nagyobb zavart okozna a globális olajpiacokon.
Egyszerűen fogalmazva, a kontextus megváltozott, és így megérett a pillanat arra, hogy megváltoztassuk a stratégiánkat.
- tette hozzá Biden egyik magas szintű kormányzati képviselője.
Az utolsó pillanatban tett lépés kihívást jelent Trump megválasztott elnök számára, aki az Oroszország és Ukrajna közötti háború gyors befejezésével kampányolt, és szkeptikusan nyilatkozott további szankciók bevezetéséről. Szeptemberben azt mondta: „A lehető legkevesebb szankciót akarom alkalmazni”. Amennyiben megpróbálja visszacsinálni a lépéseket, Trump a kongresszus nyomásával szembesülhet.
A távozó Biden csapata szerint a szankciók hasznos eszközt jelentenének az új Trump-kormányzat számára Oroszország ellen, ami segíthet lezárni az ukrajnai háborút.
A következő kormánynak kell majd döntenie arról, hogy mit akar tenni, de úgy gondoljuk, hogy ezekkel a lépésekkel jobb helyzetbe hozzuk őket.
- nyilatkozta egy másik demokrata kormányzati képviselő.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images