A német ipari termelés novemberben 1,5%-kal nőtt az októberi 0,4%-os visszaesést követően. Ennek ellenére az ipari termelés még mindig csaknem 3%-kal maradt el az előző évi szinttől. Az export ugyanebben a hónapban 2,1%-os növekedést mutatott, míg az import több mint 3%-kal csökkent.
Szakértők szerint ez a fellendülés inkább technikai jellegű, és nem jelzi a gazdaság tartós javulását.
Jelenleg minden olyan adat, amely nem negatív, pozitív hírnek számít a német gazdaság számára
- hírja jelentésében az ING. A német ipar továbbra is küzd a ciklikus és strukturális kihívásokkal, és az olcsó energiára és könnyen elérhető exportpiacokra épülő régi üzleti modell már nem működik.
A Covid-19 járvány kezdete óta eltelt öt év után a német ipari termelés még mindig 10%-kal marad el a járvány előtti szinttől.
A feldolgozóipari kapacitáskihasználtság rendkívül alacsony, ami kedvezőtlen képet fest az egykor ipari erőközpontként ismert országról.
A jövőt illetően az ING szakértői nem látnak érdemi javulást. A készletek továbbra is magas szinten vannak, és a rendelésállományok sem kezdtek helyreállni. Az USA várható gazdaságpolitikája további kihívásokat jelenthet a német export és beruházások számára.
A következő év kulcsfontosságú lehet Németország számára. A választások után lehetőség nyílhat strukturális reformokra, beruházásokra és lazább költségvetési politikára. A szakértők szerint "Németországnak a következő 10 évben évente 1,5%-os GDP-arányos többletberuházásokra lenne szüksége" a felhalmozott lemaradás pótlásához.
Bár a reformok és beruházások pozitív hatással lehetnek a gazdaságra, a szakértők szerint ez inkább a régi gazdasági modell felújítását, mintsem teljes megújítását jelentiené. "Amit Németország kapna, az gazdaságának egy felújított modellje - egyértelműen jobb, mint a régi, repedésekkel, akkumulátorhibákkal és nagyon kevés kütyüvel, de nem is egy csillogó, sziporkázó új modell, amely szótlanná teszi a versenytársakat."
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images