A kiskereskedelem volumene szezonális és naptárhatással igazítva 0,6 százalékkal emelkedett novemberben az előző hónaphoz viszonyítva, amely az jelenti, hogy a boltok forgalma már második hónapja emelkedik. Októberben 1,2 százalékos volt a növekedés, bár ebben benne volt az alacsony szeptemberi bázis, amelyek a kormány és a KSH is az árvíznek tulajdonított.
2021-hez képest a forgalom 0,7 százalékkal volt magasabb novemberben. A csalódást keltő 2024 után idén minden esély megvan arra, hogy a boltok forgalma emelkedjen és elhagyja a 2021-es szintet.
Ezt segítheti a reálbéremelkedés, de visszafoghatja a magasabb munkanélküliség.
Sok múlik a szolgáltatások árazásán is, illetve a megtakarítási hajlandóságon. Utóbbi tényezők ugyanis jelentősen fékezték a fogyasztás beindulását 2024-ben.
A forgalom az egy évvel korábbihoz képest naptárhatással tisztítva 4,1 százalékkal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 5,3 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,7, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal növekedett. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,5 százalékkal bővült.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,3 százalékkal mérséklődött.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 1,3 százalékkal emelkedett.
A kiskereskedelem tavalyi évéről és az idei kilátásokról beszélgettünk a Portfolio Checklist év végi különkiadásában Neubauer Katalinnal, a Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkárával. A beszélgetés meghallgatható az alábbi lejátszóra kattintva.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio