A koronavírus-járvány idején bevezetett gazdaságélénkítő intézkedések inflációs hatásairól Yellen óvatosan fogalmazott. "A Biden-kormányzat gazdaságösztönző kiadásai, amelyekkel a pandémia alatt igyekeztünk lendületben tartani a gazdaságot, talán kis mértékben hozzájárulhattak az inflációhoz" - mondta a pénzügyminiszter.
Yellen azonban hangsúlyozta, hogy az áremelkedés elsődleges okai máshol keresendők.
Véleménye szerint a világjárvány alatt tapasztalt ellátási problémák és az ebből fakadó hiányjelenségek játszották a főszerepet az árak emelkedésében. A pénzügyminiszter elismerte ugyanakkor, hogy az ösztönző kiadások is szerepet játszhattak ebben a folyamatban.
A munkaerőpiac jelenlegi helyzetét értékelve Yellen pozitívan nyilatkozott. Bár a piac "lehűlt", a pénzügyminiszter szerint továbbra is jó állapotban van. Ez összhangban áll azzal a törekvéssel, hogy a gazdasági növekedés fenntartása mellett sikerüljön mérsékelni az inflációs nyomást.
A legfrissebb amerikai gazdasági mutatók alapján Yellen arra következtetett, hogy a kamatlábak várhatóan magasabbak maradhatnak, mint azt korábban sokan feltételezték.
Ez a megállapítás fontos jelzés lehet a pénzpiacok és a gazdasági szereplők számára a jövőbeli monetáris politika alakulását illetően.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images