Donald Trump tanácsadói azt javasolják a leendő amerikai elnöknek, hogy legyen türelmes az új, jelenleg felfüggesztett cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjának újraindításával kapcsolatban. A szüneteltetés a szabadkereskedelmi megállapodással (Free Trade Agreement - FTA) nem rendelkező országokba irányuló, újonnan kérelmezett kiviteli engedélyek jóváhagyási eljárását célozza.
A szakértők attól tartanak, hogy ha a szükséges kérelmeket túl hamar nyújtják be a bírósági elé,
akkor annak könnyen az lehet a vége, hogy többsége elutasításra kerül.
Ez pedig komoly károkat okozna az amerikai energiaiparnak, egyúttal az Európai Uniónak is. Utóbbi ugyanis nem rendelkezik a már említett kereskedelmi megállapodással annak ellenére, hogy 2024-ben a teljes amerikai LNG-export 55%-a Európába irányult - decemberben ez a szám még ennél is nagyobb, 69%-os részarányt ért el.
Az egész ügy 2024 elején kezdődött, amikor is a Biden-adminisztráció ideiglenesen felfüggesztette az új LNG exportengedélyek kiadását, hogy felülvizsgálja azok gazdasági, környezeti és nemzetbiztonsági hatásait. Míg a döntést a legtöbb környezetvédelmi csoport üdvözölte, addig az iparági szereplők és Trump is bírálták azt, mondván, hogy ez veszélyezteti az amerikai energiaipart és szövetségeseik - köztük az EU - energiaellátását.
2024 júliusában egy louisianai szövetségi bíró felfüggesztette a tiltást, miután 16 állam jogi úton megtámadta azt, arra hivatkozva, hogy az károsítja gazdaságukat. Ennek ellenére az Energiaügyi Minisztérium (DOE) nem adott ki új engedélyeket és folytatta a felülvizsgálatot. Az év végén a minisztérium közzétette a tanulmányt, amely szerint az LNG-export bővítése növelheti a hazai földgázárakat és az üvegházhatású gázok kibocsátását, valamint lassíthatja a megújuló energiaforrások elterjedését.
A jelentés arra is rámutatott, hogy
az export további növelése elsősorban Kínának kedvezne, ami geopolitikai aggályokat vet fel.
A leendő republikánus elnök kampányában többször is ígéretet tett Joe Biden döntésének visszavonására és az engedélykérelmek gyors jóváhagyására.
Tervei szerint hivatalba lépésének első napján LNG-specifikus végrehajtási rendeletet ad ki, de ennek részletei még vita tárgyát képezik.
Trump tanácsadói - és az LNG szektor képviselői - a bíróság frontális letámadása helyett azt javasolják, hogy az új elnöki adminisztráció a jelentés állításait kérdőjelezze meg első körben, és használja fel a nyilvános véleményezési időszakot a tanulmány kulcsfontosságú megállapításainak megcáfolására.
Az iparág egyensúlyt szeretne a bírósági engedélyek tartóssága és az engedélyezés gyorsasága között
- nyilatkozta Fred Hutchison, az LNG Allies érdekképviseleti csoport vezetője.
Ez egy újabb pofon az amerikai cseppfolyósított földgáz iparnak, miután amint megírtuk: hétfőn Joe Biden bejelentette, hogy még a ciklusának vége előtt egy olyan törvényi jogával kíván élni, ami az amerikai partmenti vizek ötödén kizárja az olaj- és gázkitermelést. Márpedig ez várhatóan egy olyan lépés, amiből nem igazán lehet visszatáncolni. Ugyanis egy 2019-es bírósági döntés - utóbb már precedens - a jogszabály nem ad arra felhatalmazást, hogy a korábban kivetett tilalmakat az éppen aktuális elnök feloldja.
Az Egyesült Államok 2023-ban vált a világ legnagyobb LNG-exportőrévé, azt követően, hogy tudatosan felfuttatta a hidraulikus rétegrepesztés, közismert nevén "fracking" technológiát az országban, amelyet a földgáz és kőolaj kitermelésére használnak a mélyben található kőzetekből, például palából.
Az európai országoknak ez éppen kapóra jött, mivel az orosz-ukrán háborút követően igyekeztek csökkenteni az orosz energiától való függőségüket.
Tehát az elmúlt napokban két olyan fejlemény is kibontakozni látszik, amelyek jelentős kihatással lehetnek az földgáz globális árazására. Egyrészt a kitermelési korlát hatással van a jövőben elérhető és külföldre exportálható amerikai LNG kapacitásokra. Másrészt Donald Trump tanácsadói is türelmet javasolnak az engedélyek bírósági megtámadásának ügyében, ami szintén késlelteti az export további felfutásának lehetséges időpontját.
A gázpiac be fogja árazni, hogy a jelenleg felfüggesztett amerikai kapacitások csak lényegesen később jelenhetnek meg a piacon, ami valószínűleg árfelhajtó hatású lesz. Márpedig az USA jelenlegi legnagyobb felvevőpiacának, az Európai Uniónak nem igazán hiányzik az, hogy az orosz földgázhoz képest jóval magasabb áron beszerzett földgáz ára tovább növekedjen, amit már jelenleg is 4 euró prémiummal kereskednek a nyári (beszerzési) időszakra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images