Trump különösen kedveli az IEEPA-t, mivel ez lehetővé teszi, hogy nemzetbiztonsági indoklás nélkül is beavatkozzon a vámokkal kapcsolatos döntésekbe – írja a CNN, amely úgy értesült, hogy erre hivatkozva vezethet be szükségállapotot az újonnan hivatalba lépő elnök.
Egyes források szerint a gazdasági szükségállapot bejelentése egyelőre csak tárgyalási szinten van, de a Trump-kabinet intenzíven mérlegeli a jogi és politikai lehetőségeket.
A Trump-féle vámtarifák korábbi precedensei, például a mexikói importot érintő fenyegetések, azt mutatják, hogy a stratégia politikai nyomásgyakorlásként is hatékony lehet.
A tanácsadók más jogi eszközök bevétését is vizsgálják, például az amerikai kereskedelmi törvény 338-as szakaszát, amely új vámok kivetését teszi lehetővé diszkriminatív kereskedelmi gyakorlatokkal szemben.
Ezen kívül szóba került a 301-es szakasz felülvizsgálata, amely alapján Trump az előző elnöksége alatt már vámokat vezettek be Kína ellen.
Bár az ilyen lépések lassabbak, és gyakran hónapokig tartó lobbitevékenységgel járnak, jogilag biztosabb alapot nyújtanak. A szükségállapot azonban gyors megoldást kínálhat, mégha kérdéses is, milyen bizonyítékokkal támasztanák alá az intézkedés szükségességét.
Trump gazdasági retorikája nem mutat egységes képet. Egy keddi sajtótájékoztatón egyrészt bírálta az inflációt, másrészt az amerikai gazdaság erősségét hangsúlyozta, és „rakétaszerű növekedést” ígért a következő négy évre.
A nemzetközi gazdasági helyzet kapcsán azonban a Trump-csapat szerint a vámok elengedhetetlenek az amerikai ipari kapacitások újjáépítéséhez és a nemzetbiztonság erősítéséhez.
Címlapkép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök távozik, miután a sajtó képviselőihez beszélt a Mar-a-Lago klubban tartott sajtótájékoztatóján a floridai Palm Beachen 2025. január 7-én. A fotó forrása: Scott Olson/Getty Images