A Brazília déli részén, Curitiba városában található Szövetségi Műszaki Egyetem – Paraná kutatói vizsgálták meg, hogy milyen hasznos lehetőségei vannak a kávézaccnak. Fontos felfedezést tettek a kutatásaik során: képes a mezőgazdaságban gyomirtóként használt bentazon megkötésére.
A kísérleteik során cink-kloriddal aktiválták a kávézaccban lévő szenet, ez pedig 70 százalékos hatékonysággal vonta ki a vegyszert.
A felfedezés segítségével egyszerre három problémát is orvosolni lehetne:
- A visszamaradó kávézacc felhasználásával csökkenteni lehetne a szemét mennyiségét, ezzel kisebb lenne a környezet megterhelése.
- A bentazon gyomirtó okozta természeti károk mérséklődének.
- A talajvízbe, majd később az ivóvízbe jutó szer az emberi szervezetre is káros hatást gyakorol, legyen szó belégzésről vagy lenyelésről. A felfedezés tehát egészségügyi hatást is gyakorolhat.
Fontos hozzátenni, hogy önmagában a felfedezés még nem jelenti azt, hogy ettől egycsapásra megszabadul az emberiség egy fontos problémától, mivel még ki kell dolgozni annak a részleteit, hogy a kinyert információkat hogyan lehet pontosan a gyakorlatba átültetni. A kutatók hozzátették, hogy a publikált eredmények egyelőre csak előzetes megállapítások, de az eddigiek mindképpen jó kilátásokkal kecsegtetnek a jövőre tekintve. Egyelőre még nem pontosan értik, hogy a korábban szemétbe hajított anyagban lévő szén pontosan hogyan képes megkötni a bentazont, ezért további vizsgálatok szükségesek.
A felfedezés azért különösen fontos, mivel a leggyakrabban élénkítésre használt kávé az emberiség egyik kedvenc itala, ezért naponta hatalmas mennyiségű zacc keletkezik a főzést követően. Ha sikerülne hatékony megoldást találni a gyomirtó kivonására a talajvízből ennek segítségével, akár a háztartások is hatékonyan hozzá tudnának járulni a természeti károk csökkentéséhez.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images