Úgy látszik, hogy egy újabb helyről érkezhet gáz az európai régióba, miután az osztrák OMV bejelentette, hogy megállapodást kötött arról,
hogy 2027-től a német Unipernek szállít gázt a fekete-tengeri projektjéből.
A Neptun Deep projektből származó 15 terawattóra földgázra - ami nagyjából 1,5 milliárd köbméternek felel meg, medián fűtőértékkel számolva - ötéves megállapodást kötöttek. Az OMV Petrom és az állami tulajdonú Romgaz, amelyek 50:50 arányban birtokolják a Neptun Deep földgázmezőt, 2023-ban hagyták jóvá a projektet.
A Neptun Deep, amely várhatóan 2027-ben kezdi meg a kitermelést, becslések szerint 100 milliárd köbméter kitermelhető gázt rejt, ami az EU egyik legjelentősebb földgázlelőhelyévé teszi. Ez pedig azt jelenti, hogy amint a létesítmény működésbe lép, Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé és első ízben nettó gázexportőrré válik. A termelők azt tervezik, hogy a gázt külön-külön értékesítik, de egy román törvény értelmében a kormánynak elővásárlási joga lesz a projektből származó gázra.
Azt hozzá kell tenni, hogy önmagában ez a mennyiség nem fogja megoldani Németország gázellátását. Ugyanis a teljes szerződéses mennyiség a németországi gázimportnak (2024) csak 1,5%-át teszi ki. Ennek ellenére fontos lépés, mivel ez tovább diverzifikálja a gázellátási útvonalakat, részben helyettesítve az orosz vezetékes gázt.
A most bejelentett megegyezés nem csak a németországi ellátásbiztonság miatt fontos:
- Egyrészt alátámasztja azt a közel 10 éves várakozást, hogy hamarosan tényleg elindulhat a Fekete-tenger romániai partja mentén a mélytengeri földgázkitermelés.
- Másrészt a magyarországi gázszállítás szempontjából sem mindegy a megállapodás, mivel ez a gázmennyiség hazánkon keresztül is beérkezhet a németekhez. A 2023-2024-es, tavalyi gázévben nettó 1,8 milliárd köbméter volt a gázimportunk Románia felől, ami a mostani OMV-s bejelentéssel, 2027-től akár tovább is nőhet a rendelkezésre álló kapacitások függvényében. Ehhez azonban feltehetőleg fejlesztésre szorul a mosonmagyaróvári interkonnektor, amit "kétirányúsítani" kellene ahhoz, hogy közvetlenül Magyarországról lehessen továbbszállítani Ausztriába (és onnan Németországba).
A technikai oldalt megvizsgálva azt látjuk, hogy jelenleg az ausztriai rendszerösszekötőn a rendelkezésre álló, kifelé irányuló kapacitás mindösszesen 38 879 köbméter/óra, ami lényegében elhanyagolható mennyiség. Viszonyításképp, a legnagyobb kihasználtsággal működő - befelé irányuló - Kiskundorozsma 2 gáz interkonnektoron a cikk írásakor 811,649 köbméter/óra földgáz érkezik.
A most bejelentett OMV-Uniper megállapodással tehát elképzelhető, hogy ezt a románia felől érkező gázmennyiséget Magyarországon szállítanák át, amivel
tovább nőhetne az ország régiós gázhub jelentősége.
Amennyiben nem sikerül Ausztriai felé a gázhálózati bővítés, úgy egy kerülőutas megoldás még nyitva állhat: Balassagyarmatnál Szlovákiába küldeni, majd onnan Ausztriába.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images