A kínai kormányzat számos intézkedést vezetett be a belső fogyasztás élénkítésére. Az energiahatékony járművek és háztartási eszközök vásárlását célzó támogatási programok már több millió cserét eredményeztek, és a következő évben a támogatások kiterjednek a digitális eszközökre, például mobiltelefonokra is.
Az ipari gépek modernizálására indított állami támogatási program szintén a gazdasági növekedés beindítását célozza, miközben új szabályok lépnek életbe a helyi hatóságok visszaéléseinek visszaszorítására. A vállalkozások megóvása érdekében szigorítják az önkényes ellenőrzések és vagyonelkobzások szabályozását.
Kína azonban eddig nem indított átfogó ösztönző programot, hanem inkább célzott és fokozatos lépésekkel próbálja stabilizálni a gazdaságot.
Az állami tervhivatal vezetője szerint jelentős hosszú távú kötvényprogramot terveznek, de a részletek csak a márciusi parlamenti ülésen derülnek ki. Eközben a kínai jegybank a jüan árfolyamának stabilizálásán dolgozik, hogy megóvja a pénzügyi piacokat az újabb zavaroktól, de már így is 16 éves mélypont közelében jár az árfolyam. A jüan gyengülése elősegítheti az exportot, de feszültséget okozhat a nemzetközi kereskedelmi partnerekkel.
Azonban Kína gazdasági kihívásai nemcsak a vállalatokat és a hétköznapi fogyasztókat érintik, hanem az ország tehetősebb rétegeit is.
Egy friss jelentés szerint 2022 óta mintegy 13 800 magas vagyonú személy hagyta el az országot, ami a gazdasági problémák súlyosságára utal. Ezek az egyének gyakran keresnek stabilabb gazdasági környezetet és kiszámíthatóbb politikai feltételeket, miközben Kína gazdasági növekedése lassul, és a vagyonos rétegeket is érintik az ingatlanpiaci válság, a csökkenő jövedelmek, valamint az állami szabályozások szigorításának hatásai – írja az Euronews.
A kivándorlás egyben jelzésértékű a kormány számára, mivel a gazdagok elvándorlása hosszú távon gyengítheti a befektetéseket és a belső gazdaságot.
Az országot elhagyó tehetős állampolgárok általában más, gazdaságilag stabilabb országokban helyezik el vagyonukat, ami tovább növelheti a jüanra és a tőkeáramlásra nehezedő nyomást. A Henley & Partners jelentése szerint a Kínából induló vagyonosok száma különösen kiemelkedő az elmúlt évek globális trendjeihez képest, ami rávilágít arra, hogy a helyi gazdasági problémák mélyebb hatásokat gyakorolnak az elit életére és kilátásaira.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images