El-Erian: Az USA marad a globális gazdaság fénylő pontja?
Gazdaság

El-Erian: Az USA marad a globális gazdaság fénylő pontja?

2024-ben a globális geopolitika és az egyes országok politikája jelentős változásokon ment keresztül. A világgazdaságban is egyszerre látni jelentős gyengeségeket, köztük Európában és Kínában, valamint figyelemre méltó fényes pontokat, különösen az Egyesült Államokban. 2025-ben a fejlemények lehetséges kimenetelének spektruma tovább fog szélesedni.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Az új év beköszönte arra is készteti az embert, hogy megvizsgálja a gazdaság, az egyes országok politikájának és a globális geopolitika egymásra hatását. Megbocsátható lenne, ha kiindulási pontként azt várnánk, hogy ez a három terület összhangban legyen. Végül is ezek a területek mélyen összefonódtak, ami önmagát erősítő dinamikára utalhat. A tavalyi év azonban szokatlan tagozódásokat eredményezett ezekben a viszonyrendszerekben, amely folyamat 2024 során inkább erősödött, mintsem gyengült.

Vizsgáljuk meg először a geopolitika kérdését.

  • Tavaly Oroszország nagyobb előnyre tett szert az ukrajnai háborúban, mint ahogy azt az egy évvel ezelőtti konszenzusos előrejelzések mutatták.
  • Hasonlóképpen, az Izrael és a Hamász közötti gázai háborúból eredő emberi szenvedés és fizikai pusztítás mértéke meghaladta a legtöbb megfigyelő amúgy is borúlátó várakozásait, és a konfliktus átterjedt más országokra, például Libanonra is.
  • Az erősek látszólagos büntetlensége, valamint a súlyos humanitárius válságok megelőzésére szolgáló hatékony eszközök hiánya sokakban elmélyítette azt az érzést, hogy a globális rend alapvetően nincs egyensúlyi állapotban, és nem rendelkezik működőképes védőkorlátokkal.

Ami az egyes országok belpolitikai helyzetét illeti, sok államban jelentős megrázkódtatások tapasztalhatók.

  • Franciaországban és Németországban – Európa legnagyobb gazdaságaiban – egyaránt megbukott a kormány, így az Európai Unió politikai vezetés nélkül maradt.
  • Donald Trump novemberi elnökválasztáson aratott győzelmét követően pedig az Egyesült Államok olyan politikai átmenetre készül, amely valószínűleg egy új „ellenelit” politikai befolyásának jelentős növekedésével jár majd.
  • Mindeközben a Kínából, Iránból, Észak-Koreából és Oroszországból álló „kényelmi tengely” igyekszik megkérdőjelezni a nyugati dominanciájú nemzetközi rendet.
  • A közelmúlt egyéb fejleményei – a mostanra megbuktatott dél-koreai elnök által hirtelen kihirdetett hadiállapottól (amelyet gyorsan vissza is vontak) Bassár el-Aszad szíriai rezsimjének összeomlásáig – megerősítették azt a benyomást, hogy a geopolitikai és politikai értelemben kivételesen változékony időszakot élünk.

Az elmúlt év hozott néhány aggasztó makrogazdasági fejleményt is.

  • Európa problémái tovább mélyültek, mivel a kontinens országai alacsony növekedéssel és nagy költségvetési hiánnyal küzdenek.
  • Kína pedig nem tudott hitelesen reagálni a „japánosodás” egyértelmű és meglévő veszélyére, mivel a kedvezőtlen demográfiai adatok, az adósságproblémák és az ingatlanpiacok elhúzódó visszaesése aláássa a növekedést, a gazdasági hatékonyságot és a fogyasztói bizalmat.

Ennek ellenére a részvénypiacok viszonylag stabilak maradtak, és magas hozamokat értek el, beleértve az S&P index közel 60 rekord magas zárását. Ennek egyik fő oka az amerikai gazdaság kivételes teljesítménye. Az USA messze nem gyengült, ahogyan azt a legtöbb közgazdász várta, hanem még előrébb húzott.

Tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok milyen mennyiségű külföldi tőkét vonz, és milyen nagymértékben fektet be a termelékenység, a versenyképesség és a növekedés jövőbeli motorjaiba, 2025-ben valószínűleg továbbra is jobban teljesít majd, mint a többi nagy gazdaság.

E siker egyik következménye, hogy a Federal Reserve nem hajtotta végre azt a nyugtató hatásúként felfogott 1,75-2 százalékpontos kamatcsökkentést, amelyet a piacok egy évvel ezelőtt beáraztak. Ez a tendencia is folytatódni fog: a decemberi kamatdöntő ülésen a Fed kevesebb kamatcsökkentést jelzett 2025-re, és magasabb végső (hosszú távú) kamatot.

A politikai és geopolitikai zavarok – és a jelentős javulás korlátozott kilátásai – azonban kockázatot jelentenek az amerikai gazdaság kivételes teljesítményének tartósságára nézve. Még ha az USA a várakozásoknak megfelelően továbbra is jobban teljesít a versenytársainál, a lehetséges kimenetelek spektruma mind a növekedés, mind az infláció tekintetében kiszélesedett.

Valójában a globális gazdasági és politikai fejlemények alakulásánál összességében most több lehetséges kimenetel mutatkozik,

  • egyrészt azért, mert a negatív kockázatok nőttek,
  • másrészt azért, mert a pozitív irányú innovációk – például a mesterséges intelligencia, az élettudományok, az élelmiszerbiztonság, az egészségügy és a védelem területén – átalakíthatják a gazdaság különböző szektorait, és felgyorsíthatják a termelékenység növekedését.

Ha nem történik jelentősebb politikai átalakulás, akkor

az Egyesült Államokra vonatkozó alapforgatókönyvem szerint némileg alacsonyabb lesz a növekedési ütem (még akkor is, ha az amerikai gazdaság felülmúlja a versenytársait), és az infláció ragadós marad.

Ez választás elé állítja majd a Fed-et: vagy elfogadja az inflációs cél feletti drágulást, vagy megpróbálja azt csökkenteni, és ezzel azt kockáztatja, hogy a gazdaság recesszióba kerül.

Globális szinten folytatódik a gazdasági széttagoltság, ami egyes országokat arra késztet, hogy tovább diverzifikálják tartalékaikat az amerikai dollárral szemben, és a nyugati fizetési rendszerek alternatív lehetőségeit keressék.

A tízéves amerikai államkötvények hozamai – ami egy globális benchmark – emelkedni fognak, és többnyire a 4,75-5%-os sávban mozognak majd.

Ami pedig a pénzpiacokat illeti, nagyobb kihívást jelenthet számukra, hogy megőrizzék a „good house” státuszukat egy kihívásokkal teli geogazdasági környezetben.

Így festenek jelenleg a dolgok. A 2025-ben lehetséges gazdasági fejlemények szélesebb szóródásának felismerésén túl azonban döntő fontosságú lesz, hogy rendszeresen megvizsgáljuk azt, hogy a tényleges fejlemények tükrében melyik pályát választjuk.

Copyright: Project Syndicate, 2024.

www.project-syndicate.org

Mohamed A. El-Erian
A Cambridge-i Egyetemet alkotó egyik kollégium, a Queens’ College elnöke, a Pennsylvania Egyetem professzora. 2014 óta az Allianz vezető gazdasági tanácsadója. 2007 és 2014 között a PIMCO befektetési alapkezelő vezérigazgatója volt, előtte pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatóhelyetteseként, illetve a Harvard Egyetem pénzügyi eszközeit kezelő Harvard Management Company elnök-vezérigazgatójaként is dolgozott. Publikációiban elsősorban nemzetközi gazdasági és pénzügyi kérdésekkel foglalkozik.

Címlapkép forrása: Portfolio

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elkérte Nagy Márton a bankok 1300 milliárdját, mínusz 70 milliárd lett belőle

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes online előadás

Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?

Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
federal reserve, fomc, dollár, dollár kötvény