A világ vezető kakaótermelő vidékein arról számolnak be, hogy a körülmények nem éppen ideálisak, ezért több gazda is úgy döntött, hogy elhagyja az iparágat. A felmerülő gondok között visszatérően elhangzik, hogy nem megfelelő az időjárás, a kormányzati politikák sem segítik a termelőket, valamint egy vírus terjedése is nehezíti a munkát. Mindezek összessége azt jelenti, hogy a világ egyik kedvenc édességeként számon tartott csokoládé ára növekszik, miközben a kakaótermelés világközpontjában – Elefántcsontparton és Ghánában – rohamosan csökken a termelési mennyiség.
A lap megszólaltatott több gazdát is, akik évtizedeken át foglalkoztak a kakaóbab termesztésével és leszüretelésével. Elmondásuk szerint korábban ez egy kifejezetten jövedelmező üzlet volt számukra, ami elegendő volt a stabil megélhetéshez.
Az utóbbi idők eseményei miatt viszont végül úgy döntöttek, hogy kiszállnak, éppen akkor, amikor a kakaó világpiaci ára rekordszintre emelkedett.
Az első család szerint egy gyorsan terjedő vírus miatt döntöttek a távozás mellett, mivel a duzzadást okozó kórokozók végül a fa pusztulását okozzák. A beszámoló szerint többen az olajpálma ültetvényekre tértek át, ettől nagyobb gazdasági stabilitást várnak. Szerintük ez a növény nem annyira igényes, sokkal ellenállóbb és nem kell vele annyit dolgozni.
A többedik generáció óta a kakaó termelésből élő családok döntéséhez hozzájárult az állam döntése is, mivel a kormány úgy határozott, hogy rögzített áron vásárolja fel a termést. A lépésnek eleinte védelmi funkciója lett volna, mivel ezzel a világpiaci árak ingadozásaitól akarták megkímélni a termelőket, a jelen világpiaci helyzetben azonban éppen megfosztják a termelőket a haszontól. Jelenleg a hatóságok mindössze a világpiaci ár egyharmadát adják meg a termelőknek és az állam tesz szert hatalmas profitra. A tőzsdei számok pedig éppen azt indokolnák, hogy mind többen kezdjenek bele a bizniszbe: a kakaó New York-i határidős ügyletek
tavaly 178%-kal emelkedtek, és decemberben rekordmagasságba, 12 565 dollárra emelkedtek tonnánként. Összehasonlításképpen, a bitcoin 122%-kal ugrott meg 2024-ben.
A legnagyobb gondot az jelenti, hogy a hozam jelentősen csökkent a vírus terjedése miatt, ezzel pedig nem tesznek szert a termelők elegendő bevételre a farmjuk fenntartásához. Hiába tehát a magas világpiaci ár, azzal a gazdák egyáltalán nem tudnak mit kezdeni, és ez éppen akkor jön a legrosszabbkor, amikor nagyobb szükségük lenne a kieső bevételek pótlására. A kormányok mindenféle megoldással és támogatással próbálkoztak, de a világpiaci ár megfizetését továbbra is kerülnék, mivel így számukra jövedelmező leginkább az iparág. A lépés viszont azt eredményezi, hogy sorra fogynak a termelők, mivel ilyen körülmények között számukra nem éri meg már az egész. Elefántcsontparton egy év alatt 22 százalékkal, míg Ghánában 27 százalékkal csökkent a termelés mennyisége. Hozzá kell tenni, hogy az időjárás sem kedvezett a tevékenységnek, ennek ellenére más országokban növekszik a termelés. Sok gazda azonban a nehézségek miatt inkább dönthet a diverzifikálás mellett, és a régi kakaófák helyére inkább más típusú növényeket ültetnek, ez viszont a termelés további visszaesését okozhatja, valamint az árak emelkedéséhez vezethet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images