Számos tanulmány született már arról, hogy a mesterséges intelligencia (MI) segíthet az egészségügyi szakembereknek felismerni a rákot, akár a CT-vizsgálatokon a kóros daganatokat, akár a mammográfiákon a mellrák jeleit.
az MI-t Azonban most tesztelték először egy országos szűrőprogramban.
A tudósok összesen 461 818, 50-69 éves németországi nő adatait elemezték, akik tünetmentesek voltak, és emlőrákszűrésen vettek részt.
A nők leleteit két-két radiológus elemezte, de az esetek kicsit több mint felében egyikük mesterséges intelligenciát is használt.
Az MI-eszköz bejelzett akkor is, ha egy általa gyanúsnak ítélt vizsgálatot a radiológus gyanútlannak ítélt. Ebben az esetben az eszköz kiemelte a felvételnek azt a területét is, amelyet szerinte érdemes megvizsgálni.
A résztvevők közül 2881 nőnél diagnosztizáltak mellrákot. A felismerési arány 6,7%-kal volt magasabb a mesterséges intelligenciával vizsgált csoportban. Miután azonban figyelembe vették az olyan tényezőket, mint a nők életkora, illetve a vizsgálatban részt vevő radiológusok, a kutatók úgy találták, hogy ez a különbség nőtt, és az MI-csoportban 17,6%-kal magasabb volt az arány: 6,70 1000 nőre vetítve, míg a standard csoportban 5,70 1000 nőre vetítve. Más szóval,
az MI alkalmazása esetén 1000 szűrésen átesett nőnként egy további rákos esetet fedeztek fel.
A mesterséges intelligencia 3959 alkalommal jelezte, hogy részletesebb vizsgálat szükséges, ami 204 új rákdiagnózishoz vezetett. Ezzel szemben 20 mellrákdiagnózis maradt volna ki, ha a klinikusok nem vizsgálják meg az MI által „normálisnak” ítélt felvételeket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images