A Trina Solar hétfői közleményében jelentette be az áttörést jelentő világrekordot. A passziválás technológiája a napelem felületén lévő hibákat fedi el, míg a cellahatékonyság azt mutatja meg, hogy a beérkező napenergia hány százaléka alakul át felhasználható villamos energiává. A cellák hatékonyságának növelése kulcsfontosságú a napelemes berendezések méretének csökkentésében és a költségek mérséklésében.
Martin Green, a Sydney-i Új-Dél-Walesi Egyetem professzora, aki évtizedekig tartotta a napelemek hatékonysági rekordját, elismerően nyilatkozott az eredményről.
Szerinte ez bizonyítja a HJT napenergia-technológiában rejlő lehetőségeket, amely az ágazat következő generációjának meghatározó technológiájává válhat.
Hosszú távon az egész a hatékonyságról szól, így még ha egyes sorozatok jelenleg költségesebbek is, mint mások, általában az történik, hogy amint az iparág beleveti magát egy új technológiába, a költségek elég gyorsan csökkennek
- nyilatkozta Green a Reutersnek.
Gao Jifan, a Trina elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a vállalat tovább növeli a passzivált napenergia-technológiával kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységét, hogy megőrizze technológiai vezető szerepét.
A HJT technológia jelenleg még viszonylag kis szeletet hasít ki a piacról. Az InfoLink napenergia-tanácsadó cég becslése szerint 2024-ben a nagy hatásfokú napelemkapacitás 7%-át, 2025-ben 8%-át, 2026-ban pedig 9%-át teszi ki. A következő öt évben várhatóan a TopCON, vagyis az alagútaktivált passzív érintkezős cellák fogják uralni a piacot.
A Trina közleménye azt is kiemeli, hogy
az elért eredmény nemcsak a HJT-technológia számára jelent rekordot, hanem új mérföldkövet állít fel az monokristályos szilícium napelemmodulok fotoelektromos átalakítási hatékonysága terén is.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images