Az Egyesült Államok és India a 2000-es évek közepe óta folytat tárgyalásokat amerikai atomreaktorok Indiába történő szállításáról. A megbeszélések egyik fő akadálya az volt, hogy az indiai felelősségi szabályokat összhangba kellett hozni a globális normákkal. Ezek a normák előírják, hogy egy esetleges baleset költségeit az atomerőmű üzemeltetőjének kell viselnie, nem pedig a gyártónak.
A civil nukleáris együttműködésről szóló megállapodást 2007-ben írta alá George W. Bush akkori amerikai elnök, ami jelentős lépés volt az Egyesült Államok számára a civil célú nukleáris technológia Indiának történő értékesítése felé.
Sullivan hétfői bejelentése szerint
az Egyesült Államok most véglegesíti a szükséges lépéseket, hogy megszüntesse azokat a régóta fennálló szabályozásokat,
amelyek megakadályozták a civil nukleáris együttműködést India vezető nukleáris szervezetei és az amerikai vállalatok között". A nemzetbiztonsági tanácsadó kétnapos látogatáson tartózkodik az indiai fővárosban, napokkal Donald Trump megválasztott elnök beiktatása előtt.
A két ország 2019-ben már megállapodott amerikai atomerőmű építéséről Indiában, azonban India szigorú nukleáris kompenzációs törvényei korábban nehézségeket okoztak a külföldi erőműépítőkkel kötött üzleteknél, ami késleltette az ország azon célját, hogy 2020-tól 2030-ig 20 000 MW atomenergia-kapacitást építsen ki.
Az új fejlemények
jelentős előrelépést jelenthetnek az indiai-amerikai nukleáris együttműködésben,
és hozzájárulhatnak India növekvő energiaigényének kielégítéséhez, valamint az ország atomenergia-programjának fejlesztéséhez.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images