A leendő amerikai elnök a Truth Social platformon – amit a 2021-es Twitterről történő kitiltását követően hozott létre – közzétett bejegyzésében fejtette ki véleményét:
Az Egyesült Királyság nagyon nagy hibát követ el. Nyissák meg az Északi-tengert. Szabaduljanak meg a szélerőművektől!
Trump régóta ismert klímaszkeptikus nézeteiről és a szélerőművekkel szembeni ellenszenvéről. Emlékezetes eset, amikor 2015-ben sikertelenül próbálta megakadályozni több szélerőmű telepítését egy, a pihenőhelyeként szolgáló skóciai golfpályája közelében.
Bejegyzésében egy tavaly novemberi bejelentést említett meg, amely az amerikai APA Corp. olaj- és gázkitermelő vállalat tervezett kivonulásáról szólt az Északi-tengerről 2029 végéig. A cég úgy nyilatkozott, hogy előrejelzése szerint az északi-tengeri termelés 2025-re éves szinten 20 százalékkal csökkenhet.
Az Északi-tenger egykor a világ egyik legjelentősebb tengeri olaj- és gázmedencéje volt, de az ezredforduló óta folyamatosan csökken a termelés: a termelés az ezredforduló elején elért napi 4,4 millió hordó olajegyenérték csúcsról mostanra 1,3 millió hordóra csökkent.
A kormány októberben bejelentette, hogy az Északi-tengeri olaj- és gázkitermelőkre kivetett adót (windfall tax, amit az itthoni extraprofit-adó megfelelője)
35%-ról 38%-ra emeli, és egy évvel meghosszabbítja, az abból származó bevételt pedig megújuló alapú energiaprojektek finanszírozására kívánják fordítani.
Az olaj- és gázipari vállalatok nem különösen díjazták az ötletet. Úgy látják, hogy a magasabb adókulcs a beruházások visszaeséséhez vezet, és veszélyezteti a vállalatok profitábilis működését. Ennek következtében néhány cég már korábban eladta eszközeit, más cégek pedig további helyszíneken igyekeznek diverzifikálni tevékenységüket.
Azt érdemes megjegyezni, hogy az Egyesült Királyság kulcsszerepet játszik az európai szélenergia-ágazatban. Közel 15 gigawatt (GW) tengeri szélenergia-kapacitással (off-shore) büszkélkedhet, és ambiciózus tervei szerint 2030-ra 60 GW-ra kívánja bővíteni. A szélenergia elterjedése azonban kihívásokkal néz szembe, ideértve a növekvő költségeket, az ellátási lánc korlátait, valamint a környezetvédelmi és közösségi aggályok miatti helyi ellenállást. Az akadályok ellenére az Egyesült Királyság továbbra is elkötelezett a megújuló energiára vonatkozó célkitűzései mellett, és ha már nem is az Európai Unió részeként, de az európai régió egyik meghatározó országaként határozottan kiáll a megújuló, zöld energiatermelés mellett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images